V roku 2021 sa na jarmokoch z plastov nenajeme ani nenapijeme

Zakázané majú byť jednorazové plastové taniere a príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, ako aj nádoby na potraviny, nápojové obaly a poháre vyrobené z expandovaného polystyrénu. Zmenu zavádza novela zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania. Viaceré jednorazové plastové výrobky by tak mali byť na Slovensku od roku 2021 minulosťou.


Viaceré jednorazové plastové výrobky na Slovensku od roku 2021 minulosťou (Autor: iStock)

Podľa ministerstva životného prostredia (MŽP) sa tieto plastové výrobky dajú jednoducho nahradiť ekologickejšími alternatívami na viacnásobné použitie. Zákaz už začiatkom roka schválila aj Európska únia.

„Na Slovensko sa ročne dovezie 14-tisíc ton neobalových plastových výrobkov, pričom významnú časť z tohto objemu predstavujú práve plastové slamky, taniere, príbory a ďalšie produkty. Tieto jednorazové plasty sa vo veľkej väčšine na Slovensko dovážajú a u nás končia ako odpad,“ uviedol v tejto súvislosti minister životného prostredia László Sólymos. Pripomenul, že je to ďalší krok, ktorým envirorezort bojuje proti plastovému odpadu.

Novela tiež mení ciele recyklácie komunálneho odpadu pre nasledujúce roky. Slovensko by malo do roku 2025 recyklovať 65 percent odpadov z obalov a do roku 2030 až 70 percent. Do roku 2030 by sa na Slovensku malo recyklovať 75 percent skla, 85 percent papiera, 80 percent železných kovov a 55 percent plastov. „Cieľom odpadového hospodárstva v oblasti komunálnych odpadov je do roku 2035 znížiť množstvo komunálneho odpadu zneškodneného skládkovaním najmenej na desať percent z celkového množstva vzniknutého komunálneho odpadu,“ uvádza v predkladacej správe MŽP. Návrh zákona tiež zavádza opatrenia na zvýhodnenie výrobcov uvádzajúcich na trh recyklovateľné výrobky.

Schválené: PET fľaše a plechovky sa budú zálohovať

(SITA)

26 Shares

Najnovšie správy

piatok, 7. augusta 2020
Meniny má Štefánia, zajtra Oskár