Do predškolského zariadenia neprijmú neočkované deti

Do predškolského zariadenia by sa malo od začiatku budúceho roka prijať len dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu, alebo má potvrdenie od ošetrujúceho lekára, že je proti nákaze imúnne, alebo nemôže byť očkované pre trvalú kontraindikáciu.


Kolektívna imunita na Slovensku klesá pod 95 % a začínajú sa šíriť ochorenia (Autor: pixabay)

Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane a podpore verejného zdravia, ktorý parlament posunul do druhého čítania. Kolektívne zariadenie podľa rezortu zdravotníctva vytvára podmienky uľahčujúce zavlečenie a šírenie nákazy. „Neočkované deti v kolektíve môžu byť prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu, alebo sú neimúnne pre neschopnosť organizmu vytvoriť si ochranu,“ zdôvodňuje rezort zdravotníctva.

Nepodrobenie sa povinnému pravidelnému očkovaniu sa však už po novom nebude posudzovať ako priestupok.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v záverečnom slove upozornila na to, že kolektívna imunita na Slovensku klesá pod 95 % a začínajú sa šíriť ochorenia.

(SITA)

62 Shares

Najnovšie správy

To, že sa máme zdržiavať blízkeho kontaktu s inými ľuďmi vieme. Zostaňte v domácom prostredí, nevychádzajte a dodržiavajte odporúčania Úradu…
  • 29.10.2020, 00:02
  • Spravodajstvo
štvrtok, 29. októbra 2020
Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona