Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je sobota 7. septembra. Meniny má Marianna.

Dobré ráno, Piešťany! (Autor: am)

Ženské meno Marianna pochádza z latinského mena Marianus a v preklade znamená „patriaca rímskemu rodu Mariovcov“. Na Slovensku je toto meno zaužívané a jeho nositeľky oslovujeme Marianka, Majka, Maja.

Marianny sú ženy vytrvalé a neoblomné. Majú sklon uzatvárať sa do seba a nepokladajú za vhodné prejaviť vždy svoje názory a city. Marianny sú dobré, dôsledné a bezproblémové študentky a priťahuje ich povolanie, v ktorom treba odovzdať veľa zo seba. Pracujú napríklad ako učiteľky alebo ošetrovateľky. Prioritné u nich je poslanie matky. Pre tieto ženy je najdôležitejšie rozdávať lásku, porozumenie a pomáhať druhým. Majú v sebe prirodzenú mravnosť, ktorá sa prejavuje v rozhodujúcich situáciách.

Marianny disponujú veľkou vitalitou a pevným zdravím. Problémy ale môžu zaznamenať s pokožkou. Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Marianny sú oranžová, modrá a sivá. Ochranné rastliny: čakanka, fenikel a palina; kamene: jaspis a nefrit.

Známe osobnosti s menom Marianna:

Marianna Grznárová – slovenská spisovateľka, autorka kníh pre deti a mládež. Jej najznámejším dielom je Maťko a Kubko – prepis scenára večerníčkových rozprávok Pásli ovce valasi

Marianna Ďurianová – moderátorka

V psom kalendári oslavuje meniny Jerry.

Hudobný kalendár

1936 – narodil sa Buddy Holly (rodený Charles Hardin Holley, Lubbock, Texas, USA), spevák, skladateľ a gitarista, jeden z prvých priekopníkov rock’n’rollu. Patril do skupiny významných interpretov, ktorí udali hudobný smer pre druhú polovicu 20. storočia. V apríli 1956 vydal prvý singel Blue Days, Black Nights. Spolupracoval so skupinou Crickets, v roku 1957 mal hity That’ll By The Day, Words Of Love, ktorý prevzala aj skupina Beatles, ďalšie s názvom Everyday, Peggy Sue aj Oh Boy!, ktorú prevzali anglickí Mud. V novembri 1957 vydal prvú LP platňu The Chirping Crickets. Jeho sľubná kariéra skončila tragicky vo veku necelých 23 rokov. Zahynul pri havárii lietadla 3. februára 1959. Spolu s ním v troskách lietadla zomrel aj gitarista Ritchie Valens, ktorý bol známy vďaka hitu La Bamba.

1949 – narodila sa Gloria Gaynor (vlastným menom Gloria Fowles, Newark, New Jersey, USA), americká speváčka a herečka. Svoju spevácku dráhu začínala v jazzovo-popovej skupine Soul Satisfiers. Prvé piesne nahrala ešte pod menom Gloria Fowler, od roku 1965 už vystupovala pod menom Gloria Gaynor. V januári 1975 vydala album Never Can Say Goodbye. Bol úspešný a tri skladby z neho sa stali hitmi, titulná Never Can Say Goodbye, Honey Bee a Reach Out, I’ll Be There, čo bola cover verzia hitu americkej skupiny Four Tops z roku 1966. Na svojom konte má devätnásť vydaných albumov a tucet kompilácií. Jej najväčším hitom bola pieseň I Will Survive, ktorá sa v marci 1979 dostala na prvé miesto.

1951 – narodila sa Chrissie Hynde (Akron, Ohio, USA), speváčka a gitaristka skupiny Pretenders. Táto rocková formácia vznikla v Londýne v marci 1978, jej zakladateľkou a líderkou bola práve Chrissie Hynde. Vo februári 1979 mali v hitparáde prvý singel Stop Your Sobbing. V januári 1980 vydali debutový album Pretenders. Už  prvý bol veľmi úspešný a dostal sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Vo februári 1980 viedli singlový rebríček so skladbou Brass In Pocket. Úspešné pre nich boli hlavne 80. roky, v hitparáde mali celkom 14 skladieb, medzi nimi aj hit Don’t Get Me Wrong z decembra 1986. Ich tvorbu dokumentuje deväť štúdiových albumov, najnovší Break Up The Concrete vyšiel v októbri 2008. K diskografii patria aj dva live a štyri kompilačné albumy. V auguste 1985 nahrala Chrissie spolu so skupinou UB40 cover verziu skladby I Got You Babe, originál nahrala dvojica Sonny & Cher, ktorá sa dostala na prvé miesto. Chrissie Hynde sa v roku 1984 vydala za Jimma Kerra, speváka škótskej skupiny Simple Minds. Rozišli sa v roku 1990, druhýkrát sa v roku 1997 vydala za herca Lucha Brieva, rozviedli sa v roku 2002. V roku 2007 otvorila v rodnom meste Akron vegetariánsku reštauráciu. V júni 2014 vydala debutovú sólovú platňu Stockholm.

1954 – narodil sa Benmont Tench (Gainesville, Florida, USA), hráč na klávesových nástrojoch skupiny Tom Petty & Heartbreakers. Túto formáciu založil spevák, gitarista a skladateľ Tom Petty v roku 1975 v Los Angeles. Rok nato vydali prvý album s názvom Tom Petty & The Heartbreakers. Vo februári 1978 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Breakdown. Úspech si získali albumom Damm The Torpedoes v roku 1979 a Full Moon Fever v roku 1989, oba vyniesli skupine platinovú platňu. Na svojom konte majú trinásť štúdiových albumov, trinásty Hypnotic Eye vydali v júli 2014, predchádzajúci s názvom Mojo vyšiel v júni 2010. V americkej singlovej hitparáde mali 17  skladieb.  Hitmi  sa  stali  piesne I Won’t Back Down, Free Fallin a Learning To Fly.

1957 – narodil sa John McInerney (Liverpool, UK), člen nemeckej disco-popovej skupiny Bad Boys Blue. Multinárodné diskotékové trio, Američan Andrew Thomas, Angličan John McInerney a Jamajčan Trevor Taylor zostavil producent Tony Hendrik v nemeckom Kolíne v lete roku 1984. Už rok nato bodovali v európskych hitparádach s hitom You’re A Woman. Úspešný bol aj prvý album Hot Girls, Bad Boys. Aj v ďalších rokoch ich skladby bodovali v európskych hitparádach, medzi nimi Come Back And Stay v roku 1987. V roku 1988 odišiel Trevor Taylor zo skupiny. Bad Boys Blue pokračovali v 90. rokoch ako duo. Na svojom konte majú dve desiatky albumov a skoro tri desiatky kompilácií, najnovšia s číselným názvom 30 je z júna 2015. John je jediným z pôvodnej zostavy skupiny, od roku 2012 vystupuje pod týmto názvom sólovo.

1961 – narodil sa LeRoi Moore (Durham, North Carolina, USA), hráč na dychových nástrojoch skupiny Dave Mathews Band. V roku 1991 bol pri založení tejto rockovej formácie. V septembri 1994 vydali debutový album Under the Table and Dreaming. Vydali osem štúdiových albumov, ôsmy Away From The World v septembri 2012, predchádzajúci siedmy s názvom Big Whiskey And The GrooGrux King vyšiel v júni 2009. Šesť z nich sa dostalo v rebríčku až na prvú pozíciu. LeRoi zomrel 19. augusta 2008 vo veku 46 rokov v Los Angeles.

1961 – narodil sa Vilém Čok (Mladá Boleslav), český spevák, basový gitarista a textár. Vyučil sa za spojového mechanika. Hru na gitaru sa učil na ľudovej škole umenia. V roku 1978 založil punkovú skupinu Zikkurat. Vo februári 1981 sa stal členom skupiny Pražský výběr. Keď im v roku 1983 zakázali činnosť, hral so skupinou Moped. Od júna 1986 hosťoval ako spevák a basgitarista v skupine Stromboli Michala Pavlíčka. S nimi nahral aj dvojalbum Stromboli, na ktorom je aj skladba Ó hory, hory, spev aj text Vilém Čok. V septembri 1986 obnovil Pražský výběr svoju činnosť. V závere 80. rokov založil skupinu Nová růže. Po jej rozpade vytvoril formáciu Delirium tremens. V roku 2003 opäť koncertuje s Pražským výběrom až do roku 2006. Za sebou má účinkovanie v muzikáloch Jesus Christ Superstar, Krysař, Johanka z Arku, Excalibur, Angelika, Golem či Baron Prášil. Z jeho diskografie sú to albumy Čok’o’láda (2000), Běž po ty šproty (2004) a Černoška s obrovskejma kozama (2008). V súčasnosti účinkuje so svojou skupinou ByPass. V júli 2011 vydal nový album Živá voda. V novembri 2013 vydal CD + DVD 500 kusůch aneb Best Rock Čok. V apríli 2016 vydal nový album Zbožňuju tvou buchtu. Prvým singlom z neho je skladba Makám jako kráva.

1964 – narodil sa Sagvan Tofi (Praha), český spevák, herec a manekýn. Bol hypeaktívnym dieťaťom a kvôli problémom s prospechom vystriedal viaceré školy. Od siedmej triedy chodil na dramatický krúžok. Študoval hudobno-dramatický odbor na pražskom konzervatóriu. Ako filmový herec debutoval v roku 1982 v komédii Od vraždy jenom krok ke lži. Rok nato natočil spolu s Lukášom Vaculíkom vo filme Vítr v kapse (1983). Spolu excelovali vo filme Kamarád do deště (1988). K popularite filmu prispela aj ústredná pesnička Dávej ber, ktorú zložil Ján Baláž zo skupiny Elán.  V roku 1992 natočili voľné pokračovanie Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu. V októbri 2003 vyšla hitová kompilácia Sagvan Tofi / Best Of. Účinkoval vo viacerých filmoch a seriáloch, medzi nimi v roku 2010 v seriáli Dokonalý svět. Je autorom scenára muzikálu Děti ráje, ktorý mal premiéru 14. novembra 2009 v Divadle Goja Music Hall. Zároveň v ňom hrá aj postavu dídžeja Toma. Sagvan je autorom scenára muzikálu Čas růží s najväčšími hitmi Karla Gotta, ktorý mal premiéru 16.marca 2017 v pražskom Hudobnom divadle Karlín.

1978 – zomrel Keith Moon (23. augusta 1946, Londýn), bubeník skupiny Who. Táto rocková formácia sa preslávila rockovou operou Tommy. Výraznou osobnosťou v tejto štvorčlennej formácii bol práve Keith Moon. V priebehu krátkeho života nahral aj sólový album a zahral si vo viacerých filmoch. Zomrel 7. septembra 1978 v Londýne vo veku 32 rokov na predávkovanie drogami.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň VERONIKA Teplická 2265/8, 92101 Piešťany 20:00 – 22:30

Lekáreň Dr. Max N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 7:00 – 20:00

Podujatia, akcie

LA MUSICA

o 18.00 h

Classic Songs

Štefan Adamec – akustická gitara/vokál

___________________________

KINO FONTÁNA

o 17,00 a 20.00 h

To: Kapitola 2

V pokračovaní najúspešnejšieho hororu všetkých čias sa do mesta Derry vracia zlo a členovia Klubu núl budú musieť spojiť svoje sily na mieste, kde to všetko pred 27 rokmi začalo. Všetci sú poznamenaní hrôzostrašnými zážitkami z minulosti a každý z nich bude musieť čeliť klaunovi, ktorý je teraz ešte nebezpečnejší. Slovenská premiéra.

USA-2019, MP 15, slovenské titulky, 165 min.

Vstupné: 5 €

___________________________

GALÉRIA KSC FONTÁNA

27. 8. – 15. 9.

Svadobné a historické fotografie

Výstava fotografií žiakov Strednej umeleckej školy v Trenčíne

___________________________

FOYER KSC FONTÁNA

13. 8. – 15. 9.

Historické fotografie Piešťan

z archívu Balneologického múzea Imricha Wintera

___________________________

FOYER MSKS

2.-30. 9.

Z činnosti MsKS v roku 2018

Výstava fotografií

___________________________

DOM UMENIA

o 19.00 h

KONCERT

Bangkok Opera Foundation

SIAM SINFONIETTA

Mládežnícky symfonický orchester, Bangkok (Thajsko)

Dirigenti: Somtow Sucharitkul, Voraprach Wongsathapornpat

Sassaya Chavalit – soprán

Program: diela európskych hudobných klasikov a thajských autorov

Koncert je sprievodným podujatím 20. ročníka Organových dní v Piešťanoch.

Vstupné: 10 €

Výstavy

3.-29. 9.

„Z príbehu do príbehu…“

Dizajnéri/ky divadelného kostýmu

Expozícia dokumentuje takmer celé dejiny kostýmového výtvarníctva na Slovensku.

Realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava.

4.-29. 9.

Michaela Bodnárová

Maľba, výber z tvorby

Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba

Stála expozícia

Mini Galéria – prízemie

„Umelkyne na návšteve v Izraeli“

Katarína Krajčovičová – fotografia

Výstavy sú otvorené

utorok – piatok: 14.00 – 17.00

sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00

pondelok: zatvorené

19 Shares

Najnovšie správy

Ak ste sa prešli piešťanskými trhoviskami, určite vás prekvapila najmä vysoká cena čerešní. Päť eur za kilo bola bežná cena.…
  • 11.07.2020, 00:01
  • Spravodajstvo
Klub kaktusárov a pestovateľov sukulentov sa opäť prezentoval nielen hodnotnou výstavou v priestoroch Malej scény Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch,…
  • 12.07.2020, 00:01
  • Kultúra a spoločnosť / Príroda / Podujatia / Piešťany
Kvetinárky Monika Čimová a Jana Vdovičková zo Služieb mesta Piešťany sa tešia z nových originálnych tričiek. Vyšívané tričká im darovala…
  • 11.07.2020, 10:00
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Kaktusy a sukulenty sprevádzajú rôzne mýty o tom, aké ťažké je ich úspešné pestovanie. Hovorí sa, že veľmi ťažko kvitnú,…
  • 12.07.2020, 00:02
  • Kultúra a spoločnosť / Príroda / Piešťany
nedeľa, 12. júla 2020
Meniny má Nina, zajtra Margita