Demokracia je pre mladých najlepší možný politický systém

  • Mladí dnes
  • 4. septembra 2019, 00:03

O politiku na celoštátnej úrovni sa zaujíma 54 percent tínedžerov. Lokálne politické dianie zaujíma 41 percent a zahraničná politika 36 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý preň uskutočnila agentúra FOCUS v júni na vzorke 402 mladých ľudí vo veku od 15 do 19 rokov.


Z prieskumu ďalej vyplýva, že až 78 percent tínedžerov si myslí, že demokracia je najlepší možný politický systém (Autor: pixabay.com)

„O všetky tri úrovne politiky sa viac zaujímajú študenti gymnázií a bakalárskeho štúdia oproti študentom na odborných, respektíve základných školách,“ informoval Ján Bartoš, manažér pre publicitu a monitorovanie z Inštitútu pre verejné otázky.

„Zistenie o pomerne vysokom záujme tínedžerov o politiku uzemňujú odpovede na otázku, ako často sa o politike zhovárajú v rôznych prostrediach,“ píše sa vo výsledkoch prieskumu.

S príbuznými v rodine diskutuje o politike veľmi alebo dosť často iba 27 percent opýtaných, s priateľmi a známymi 26 percent, so spolužiakmi a v škole len 24 percent. Do diskusií o politike sa väčšmi zapájajú starší tínedžeri, ako aj študenti gymnázií a bakalárskeho štúdia.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že až 78 percent tínedžerov si myslí, že demokracia je najlepší možný politický systém. „Až 91 percent tínedžerov si myslí, že vláda by mala pri svojom rozhodovaní rešpektovať aj názor opozície a občianskej spoločnosti a až 86 percent súhlasí s tým, že v demokracii treba rešpektovať aj práva menšín. Naopak, silne zastúpený bol nesúhlas s názorom, že nezáleží na tom, či je vláda demokratická alebo nedemokratická (75 percent), čo naznačuje, že demokracia je pre tínedžerov nielen normatívny ideál, ale je žiadaná aj pri praktickom výkone exekutívy. Viac ako dvojtretinovú podporu (69 percent) mal názor, že politické strany, ktoré si želajú zvrhnutie demokracie, by mali byť zakázané,“ približujú výsledky prieskumu. 

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Minulý týždeň sme vás informovali o prácach, ktoré sa začali v zadnej časti Útulku Piešťany a budú ústiť do osadenia…
  • 21.09.2019, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 22.09.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Viac ako 80 krajín vrátane Slovenska pripravilo národné kampane umožňujúce širokej verejnosti navrhnúť a potom hlasovať za vybrané pomenovania nových…
  • 23.09.2019, 00:00
  • Spravodajstvo
Dnes je pondelok 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 23.09.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. september 2019
Meniny má Zdenka, zajtra Ľubor