Na križovatke partizánskych ciest si pripomenuli výročie SNP

  • História / Kraj / Spravodajstvo / Región
  • 1. septembra 2019, 09:17

Položením vencov k pamätníku SNP v Prašníku – Dúbrave a hrobu padlých partizánov v Prašníku – Pustej Vsi si v sobotu v partizánskej obci Prašník v okrese Piešťany pripomenuli 75. výročia Slovenského národného povstania predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, miest a obcí regiónu.


Osada Pustá Ves bola v rokoch 1942 – 1945 križovatkou ciest vojakov a partizánov bojujúcich proti fašizmu. (Autor: TTSK)

Osada Pustá Ves bola v rokoch 1942 – 1945 križovatkou ciest vojakov a partizánov bojujúcich proti fašizmu. Miestne obyvateľstvo im poskytovalo materiálnu podporu a cenné informácie.

„Je mi cťou, že dnes môžem vzdať hold bojovníkom za slobodu z prašníckych osád, ktoré sa stali centrom a strediskom partizánov a vlastencov bojujúcich proti fašizmu. Navyše, z tejto oblasti sa do odboja aktívne zapojilo aj civilné obyvateľstvo. Napriek represáliám a hrozbe pomsty po potlačení povstania nik nezradil, naopak, miestni poskytovali partizánom cenné informácie a materiálnu podporu,“ povedal vo svojom príhovore trnavský župan Jozef Viskupič.

Na margo toho, že na oslavy prišli hlavne starší účastníci poznamenal, že odkaz SNP treba pútavou formou priblížiť aj mladej generácii. Ako dobrý príklad uviedol piatkovú rekonštrukciu odchodu Trnavskej posádky na povstalecké územie v krajskom meste.

Konkrétne činy obyvateľov Prašníka a jeho osád priblížili starosta obce Emil Škodáček a predsedníčka miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Božena Mocková. Potvrdili, že napriek neľudským metódam fašistov pri pátraní po partizánoch sa v tejto oblasti nenašiel ani jeden udavač alebo zradca.

V Prašníku – Pustej Vsi operovalo viacero partizánskych skupín. Pôsobila tu skupina sovietskeho kapitána Jermaka, ktorá sa venovala predovšetkým politickej a spravodajskej službe a ktorá podávala správy do Kyjeva až do príchodu Červenej armády. V lokalite pôsobila aj partizánska skupina Miloša Uhra a istý čas tu mala sídlo 2. partizánska brigáda Stalin s veliteľom Dibrovom, ktorú po jeho smrti viedol Jozef Brunovský.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard