Sťahovavé vtáky už začali odlietať do Afriky

  • Príroda / Reportáž
  • 31. augusta 2019, 00:02

Spomedzi takmer 220 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Robia tak napriek momentálnym vysokým teplotám.


Zo Slovenska odlieta na zimu viac ako 150 druhov operencov. (Autor: dravce.sk)

„Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – po výchove mláďat sa vydajú na dlhú púť,“ informovala Martina Brinzíková Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, aktuálne migrujú tzv. subsaharské migranty zimujúce pod rovníkom. Vtáky sa zasa vrátia v druhej polovici apríla a v máji, niektoré druhy až v júni.

Elektrický prúd či náraz do vedenia ohrozuje aj bociana bieleho.  (Autor: dravce.sk)

„Stratégia putovania sa medzi druhmi líši. U trsteniarikov, muchárikov a strakošov najskôr odlietajú staršie jedince, niekoľko dní po nich mláďatá. Spoločne, teda dospelé i mladé jedince, sa presúvajú sokoly kobcovité (červenonohé) aj v niekoľko stokusových kŕdľoch. Tento rok sme u nás evidovali hniezdenie 25 párov. Dospelé sokoly i mláďatá sa už vydali na dlhú púť, respektíve sa na ňu pripravujú. Slovensko je súčasne zastávkou tohto druhu počas migrácie, preto sa organizuje medzinárodné sčítanie na nocoviskách, do ktorého sa každoročne zapájame,“ uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Na rizikových úsekoch vedení v 13 Chránených vtáčích územiach je umiestnených viac ako osemtisíc prvkov, ktoré odklonia dráhu vtáčieho letu. (Autor: dravce.sk)

Slobodník upozornil, že pre tohtoročné mláďatá je migrácia najnáročnejším obdobím ich života, veľa z nich cestu nezvládne, pri niektorých druhoch prežije len 20 percent mláďat. Dôvodom môže byť nedostatok potravy, nepriaznivé poveternostné podmienky, nezriedka sa stanú obeťami prekážok. Vtáky počas sťahovania najčastejšie hynú po náraze do presklených plôch či po útokoch mačkami.

„Množstvo obetí má na svedomí aj elektrický prúd či náraz do vedenia. To ohrozuje najmä bociana bieleho, sokola rároha, orla kráľovského a spevavce migrujúce v noci,“ dodal Slobodník. Na Slovensku venujú energetické spoločnosti tejto téme vysokú pozornosť. Napríklad v rámci projektu LIFE Energia na rizikové úseky vedení v 13 Chránených vtáčích územiach umiestnili viac ako osemtisíc prvkov, ktoré odklonia dráhu vtáčieho letu.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Minulý týždeň sme vás informovali o prácach, ktoré sa začali v zadnej časti Útulku Piešťany a budú ústiť do osadenia…
  • 21.09.2019, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 22.09.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Viac ako 80 krajín vrátane Slovenska pripravilo národné kampane umožňujúce širokej verejnosti navrhnúť a potom hlasovať za vybrané pomenovania nových…
  • 23.09.2019, 00:00
  • Spravodajstvo
Dnes je pondelok 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 23.09.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. september 2019
Meniny má Zdenka, zajtra Ľubor