Kúpte si Moraviansku korunu, podporíte obnovu kaštieľa

  • Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo / Región
  • 25. augusta 2019, 07:37

Ak túžite vlastniť niečo výnimočné a zberateľsky cenné, môžete si kúpiť bankovku, ktorá len v tieto dni uzrela svetlo sveta. Ide o Moraviansku umeleckú korunu, ktorej vznik iniciovali na podporu záchrany a obnovy Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom. Séria z roku 2019 je tlačená v obmedzenom počte na bankovom papieri a má ochranné prvky ako reálne bankovky.

Na zberateľsky zaujímavej bankovke je vyobrazené torzo ženy  – plastika Moravianskej venuše a jej objaviteľ, roľník Štefan Hulman – Petrech, ktorý sošku z obdobia asi 22 800 rokov pred Kristom vyoral ešte v minulom storočí – pred rokom 1930 na otvorenom táborisku lovcov mamutov v Moravanoch nad Váhom v polohe Podkovica.

Informácie o bankovke:

Na podporu záchrany a obnovy Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom občianske združenie Kaštieľ Moravany spojilo sily s Matejom Gabrišom, výnimočným slovenským tvorcom fantasy bankoviek, a vznikla moravianska umelecká koruna (2019 séria – návrat do života) v denomináciách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korún. Na prednej strane je vždy dielo popredného slovenského umelca (okrem jednej koruny kde je Moravianska venuša – stará dáma umenia v našich končinách), na zadnej strane je vždy Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom z iného pohľadu. Bankovky sú tlačené na bankovom papieri a majú ochranné prvky ako reálne bankovky – sú to naozajstné zberateľské kúsky.

Na zadnej strane bankovky je vyobrazený Moraviansky kaštieľ.

Jedna koruna je od augusta 2019 do 8. septembra 2019 počas otváracích hodín k dispozícií priamo v kaštieli – každý návštevník, ktorý dobrovoľne prispeje na obnovu kaštieľa sumou 5 eur a viac ju dostáva ako poďakovanie od Kaštieľa Moravany. (platí to do vyčerpania zásob, 2019 séria bola tlačená v obmedzenom počte). Ďalšie denominácie budú prezentované a sprístupnené postupne.

„Zámer Kaštieľa Moravany o. z. je vyzbierať peniaze, ktoré budú prioritne použité na obnovu kaplnky a fasády kaštieľa,“ uviedli iniciátori vzniku bankovky.

Zdroj: Moraviansky denník

172 Shares

Najnovšie správy

streda, 1. apríla 2020
Meniny má Hugo, zajtra Zita