Figobranie v Piešťanoch – figy vo víne rozháňajú nádory

Dostaneš figu borovú, hovorili naši starí rodičia, keď chceli nám deťom naznačiť, že to, čo sme od nich drankali, pýtame zbytočne. Možno aj preto, že figy bývali za našich čias len na Vianoce, a to iba sušené, pekne naukladané jedna pri druhej do kruhu, zafóliované v igelite. V súčasnosti už aj v Piešťanoch majú ľudia figovníky, ktoré rodia ostošesť. Jeden taký – krásny, už sedemnásťročný, sme videli osobne v jednej zo záhrad v centre mesta. Prišli sme práve včas – na figobranie.


Figy, ktoré u nás nebývali bežným ovocím, dozrievajú aj v Piešťanoch (Autor: vd)

Figy sú nielen chutnou a výživnou poživatinou, ale i liekom, a to nielen plody, ale prakticky celá rastlina. Plínius tvrdil, že figy varené vo víne sú najlepším prostriedkom na rozháňanie nádorov a opuchov. Stáročnými tradíciami sa vyskúšalo a overilo liečebné i podporné pôsobenie plodov figovníka pri srdcovocievnych ochoreniach, chudokrvnosti, únave, ako močopudný prostriedok i prostriedok na zmäkčenie stolice.

Figobranie v Piešťanoch. Foto Viera Dusíková

Odvar fíg v mlieku sa používa na liečbu kašľa, bolesti v hrudi i krku, pri prechladnutí, angíne, preťažení hlasiviek. Odvar z listov zasa pomáha pri bronchiálnej astme, chorobách obličiek, proti hlístam. Listy majú aj protizápalový účinok, preto sa prikladajú na rany a vredy. Maceráty listov vo vodke sa v Arménsku používajú dokonca na liečenie malárie. Japonci zasa objavili vo figových plodoch protirakovinové látky, pôsobiace preventívne i brzdiace rozvoj rakovinových buniek.

Figy majú v porovnaní s inými druhmi ovocia pomerne málo vitamínu C a provitamínu A, naproti tomu obsahujú vápnik a fosfor vo veľmi priaznivom pomere pre obnovu kostného tkaniva, sú preto odporúčané napríklad pri osteoporóze. Pre vysoký obsah vlákniny a organických kyselín pôsobia blahodarne na funkciu tráviaceho ústrojenstva – čistia črevá a pomáhajú pri žlčníkových a pečeňových problémoch. Vysoký obsah pektínu znižuje obsah cholesterolu v krvi. Vďaka vysokému obsahu ovocného cukru – fruktózy – sú figy zdravým zdrojom energie, sú tiež vítaným zdrojom vitálnej sily s priaznivým pôsobením na nervový systém.

154 Shares

Najnovšie správy

Centrum voľného času Ahoj v Piešťanoch zorganizovalo v stredu 8. septembra v rámci náboru do záujmových krúžkov Deň otvorených dverí.
  • 19.09.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Od založenia Dobrovoľného hasičského spolku vo Vrbovom uplynulo minulý rok 140 rokov. Napriek tomu, že všetko bolo na túto významnú…
  • 19.09.2021, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je nedeľa 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 18.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava.
  • 19.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. septembra 2021
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš