Okupáciu Československa pripomenie výstava dokumentárnych fotografií

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy / História
  • 21. augusta 2019, 00:01

Malou sondou do obdobia vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 je kolektívna výstava štyroch českých a slovenských fotografov nazvaná Obraz normalizácie, ktorú sprístupnia v Piešťanskom informačnom centre v Piešťanoch. Vernisáž bude presne v deň 51. výročia začiatku okupácie Československa v stredu 21. augusta.


Vojská štátov Varšavskej zmluvy tiahli aj cez Krajinský most v Piešťanoch. (Autor: archív BMIW)

Výstava ponúkne dokumentárne fotografie Jindřicha Štreita, Vladimíra Birgusa, Petra Procházku a Juraja Bartoša z obdobia, kedy došlo k potlačeniu demokratických a reformných procesov v spoločnosti, čo viedlo k jej celkovej stagnácii. Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 22. septembra, je Bohunka Koklesová.

Tanky okupačných vojsk neobišli v auguste 1968 ani kúpeľne mesto Piešťany, vojaci sa usadili predovšetkým na letisku, ale strážili aj mosty a ďalšie dôležité budovy. Okrem sovietskych vojakov to boli hlavne príslušníci maďarskej armády. K stretom s miestnym obyvateľstvom nedošlo, mestská kronika nič nepíše ani o zranených alebo zabitých obyvateľoch. Panika však nastala medzi zahraničnými kúpeľnými hosťami, ktorí urýchlene opúšťali krajinu. Spolu s nimi odišli aj viacerí piešťanskí lekári, ktorí sa potom už nevrátili.

Výstavu dokumentárnych fotografií k 51. výročiu okupácie Československa cudzími vojskami pripravilo Piešťanské informačné centrum v spolupráci so Slovak Press Photo.

(SITA)

13 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Aj napriek tohtoročnej veľmi miernej zime sa pri piešťanskom OD Prior naďalej môžete korčuľovať na mobilnej ľadovej ploche. V prevádzke…
  • 20.02.2020, 19:00
  • Piešťany
Dnes je piatok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. februára 2020
Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana