Okupáciu Československa pripomenie výstava dokumentárnych fotografií

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy / História
  • 21. augusta 2019, 00:01

Malou sondou do obdobia vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 je kolektívna výstava štyroch českých a slovenských fotografov nazvaná Obraz normalizácie, ktorú sprístupnia v Piešťanskom informačnom centre v Piešťanoch. Vernisáž bude presne v deň 51. výročia začiatku okupácie Československa v stredu 21. augusta.


Vojská štátov Varšavskej zmluvy tiahli aj cez Krajinský most v Piešťanoch. (Autor: archív BMIW)

Výstava ponúkne dokumentárne fotografie Jindřicha Štreita, Vladimíra Birgusa, Petra Procházku a Juraja Bartoša z obdobia, kedy došlo k potlačeniu demokratických a reformných procesov v spoločnosti, čo viedlo k jej celkovej stagnácii. Kurátorkou výstavy, ktorá potrvá do 22. septembra, je Bohunka Koklesová.

Tanky okupačných vojsk neobišli v auguste 1968 ani kúpeľne mesto Piešťany, vojaci sa usadili predovšetkým na letisku, ale strážili aj mosty a ďalšie dôležité budovy. Okrem sovietskych vojakov to boli hlavne príslušníci maďarskej armády. K stretom s miestnym obyvateľstvom nedošlo, mestská kronika nič nepíše ani o zranených alebo zabitých obyvateľoch. Panika však nastala medzi zahraničnými kúpeľnými hosťami, ktorí urýchlene opúšťali krajinu. Spolu s nimi odišli aj viacerí piešťanskí lekári, ktorí sa potom už nevrátili.

Výstavu dokumentárnych fotografií k 51. výročiu okupácie Československa cudzími vojskami pripravilo Piešťanské informačné centrum v spolupráci so Slovak Press Photo.

(SITA)

13 Shares

Najnovšie správy

Centrum voľného času Ahoj v Piešťanoch zorganizovalo v stredu 8. septembra v rámci náboru do záujmových krúžkov Deň otvorených dverí.
  • 19.09.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Dnes je nedeľa 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 18.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Od založenia Dobrovoľného hasičského spolku vo Vrbovom uplynulo minulý rok 140 rokov. Napriek tomu, že všetko bolo na túto významnú…
  • 19.09.2021, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
nedeľa, 19. septembra 2021
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava