Kocuričanom dajú do poriadku zastávky. Čo bude s detským domovom?

Neoddeliteľnou súčasťou mesta Piešťany sú Kocurice. Predstavitelia radnice sa vybrali do tejto mnohými prehliadanej mestskej časti a premýšľali, ako by tamojším obyvateľom mohli skvalitniť život.


Komfort na zastávke „Kocurice, otoč“ tvorí len jedna školská stolička. (Autor: am)

„Kocurice vnímame ako plnohodnotnú časť mesta, preto sme sa tam aj vybrali,“ prezentoval pred novinármi piešťanský primátor Peter Jančovič. Na území mestskej časti však našli niekoľko paradoxov. Upútal ich napríklad ten, že vedľa novovybudovanej autobusovej zastávky stále stojí aj stará, hrdzavá. „Jednou z prvých vecí, ktorú môžeme spraviť a stojí minimum, je odstrániť túto starú zastávku, aby jej prístrešok nešpatil okolie,“ skonštatoval primátor.

Tŕňom v oku je aj zastávka na konci mestskej časti, kde sa otáčajú autobusy. Pod tamojší plechový prístrešok ktosi dal starú školskú stoličku, aby si obyvatelia pri čakaní na spoj mohli odpočinúť aspoň na nej. „Prvé, čomu sa naozaj chceme venovať, sú verejné priestranstvá a tieto zastávky,“ povedal Jančovič.

Okrem príslušenstva na využívanie hromadnej dopravy však v Kocuriciach treba doriešiť aj komunikácie. V predchádzajúcom volebnom období boli síce obnovené chodníky, no zvláštnym takpovediac „kocúrkovským“ spôsobom. Aj dnes po rokoch je krajnica zasypaná množstvom štrku, aby bol ako-tak vyrovnaný priechod medzi cestou a novým chodníkom.

Ďalšou pálčivou témou Kocuríc je budova niekdajšieho detského domova. „Pozreli sme si jeho priestory, no necháme na naše interné pracovné rokovania a rozvíjanie myšlienok, čo s týmto objektom budeme ďalej robiť. Nevylučujeme ani to, že sa o tom budeme baviť aj s obyvateľmi Kocuríc,“ prezradil primátor.

Objekt detského domova vznikol prestavbou materskej školy, ktorú začala v roku 1995 Nadácia Rodinný detský domov Kocurice. Rekonštrukcia bola financovaná z prostriedkov Konta nádeje, súkromných darcov a organizácií. V roku 2000 Mesto Piešťany ukončilo nájomný vzťah s nadáciou a pokračovalo v rekonštrukcii objektu z prostriedkov fondu rozvoja bývania v celkovom objeme 3,2 milióna slovenských korún (asi 106-tisíc eur). Ďalšie prestavby mesto robilo do roku 2005. Následné úpravy však už boli realizované nájomcom tohto objektu. Ten dal na konci roka 2015 výpoveď z nájmu a v úvode roka 2016 sa budova ocitla späť v rukách mesta.

V tom istom roku sa ho vtedajšie vedenie mesta pokúsilo odpredať pre jeho „zdevastovaný“ stav. Predaj však poslanci neschválili a namiesto toho do budovy detského domova vyrazili na prieskum. Na mieste zistili, že objekt je v zachovanom stave a s opisom v dôvodovej správe predaja sa nestotožňuje.

Čo v ňom napokon bude, je otázne, keďže sa tam nachádza množstvo schodov, čo pre pôvodný plán o umiestnení zariadenia pre seniorov nie je vyhovujúce. Primátor však uviedol, že kým sa o jeho účele rozhodne, radnica Kocuričanom spríjemní aspoň vzhľad verejných priestranstiev, ktorých stav zhodnotil ako „nie veľmi dobrý“.

20 Shares

Najnovšie správy

V Hoteli Sandor Pavillon sa v sobotu 11. septembra stretli maturanti so svojím triednym Jaroslavom Gregoričkom po 50 rokoch od…
  • 28.09.2021, 00:03
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je utorok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 28. septembra 2021
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela