Energetici odložili rekonštrukciu vedenia, hniezdi na ňom sokol lastovičiar

  • Príroda / Reportáž
  • 18. augusta 2019, 12:00

Energetici prerušili rekonštrukčné práce na elektrickom vedení, kde hniezdia sokoly lastovičiare, aby im umožnili nerušenú výchovu štyroch mláďat. Konštrukcie elektrických stožiarov vták často využívajú ako bezpečné a vhodné miesta na hniezdenie. Týmto spôsobom sa rozhodol hniezdiť aj sokol lastovičiar, ktorý svoje potomstvo vychováva až v letných mesiacoch.


Konštrukcie stožiarov sokoly často využívajú ako vhodné miesta na hniezdenie. (Autor: dravce.sk)

„Sokol lastovičiar k nám prilieta hniezdiť z ďalekých afrických zimovísk, preto sa uňho tento proces hniezdenia začína o niečo neskôr ,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. Zároveň ocenil prístup Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), ktorá prispôsobila práce záujmom ochrany prírody.

Norbert Deák zo spoločnosti SEPS vysvetlil, že hniezdo sokola lastovičiara sa nachádza na stožiari vedenia napätia 220 kV. Tento typ vedení postupne nahrádzajú typom 400 kV. „Vodiče sme demontovali tak, aby bolo minimalizované vyrušovanie hniezdiaceho páru. Ostatné práce, teda demontáž stožiara, budú pokračovať až potom, ako nám ornitológovia potvrdia, že všetky štyri mláďatá hniezdo opustili,“ potvrdil Deák.

Chavko ešte doplnil, že sokoly si vlastné hniezda nestavajú. „V tomto prípade si pár sokola lastovičiara vybral hniezdo krkavca, hneď vedľa búdky, v ktorej zasa vyviedol tri mláďatá sokol myšiar. Sokoly sa tu cítia bezpečne, sú chránené pred predátormi i nepriazňou počasia a vychovajú viac potomstva,“ uzavrel Chavko, podľa ktorého štyri mláďatá sokolov lastovičiarov opustia hniezdo natrvalo už o niekoľko dní.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 16. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom ochrany ozónovej vrstvy. Meniny má Ľudmila.
  • 16.09.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 17. september 2019
Meniny má Olympia, zajtra Eugénia