Stĺp hanby stojí dodnes

V Piešťanoch máme viacero historických zaujímavostí. Mnohé sú umiestnené v Balneologickom múzeu Imricha Wintera, ale okolo niektorých bežne prechádzame a ani o nich možno nevieme.


Piešťanský pranier pochádza ešte z polovice 19. storočia. (Autor: am)

Najmä zástupcovia mladšej generácie azda ani len netušia, že v Piešťanoch stále stojí historický pranier. Na dejepise iste preberali, že praniere slúžili v časoch minulých na vystavovanie previnilcov verejnému lynču. Aby bol účinok poriadny, bývali umiestnené na frekventovaných miestach, napríklad námestiach, rázcestiach či pri kostoloch.

A práve pri kostole treba hľadať aj piešťanský pranier. Nachádza sa na Štefánikovej ulici pri farskom Kostole sv. Štefana, presnejšie na ostrovčeku medzi ním a cirkevnou školou.

Ako sa píše v oficiálnych materiáloch, pieskovcový stĺp hanby vyhotovili okolo roku 1830 a niekedy v rokoch 1929-1930 ho premiestnili z pôvodného na terajšie miesto. „Účelné, vo výraze klasicistické nápravno-výchovné zariadenie tvorí vertikálne usporiadaná zostava základných geometrických tvarov so štvorcovou základňou (hranol, ihlan) a gule. Čelnú stranu praniera zdobí nápis: ‚Newolám žádného, prímam každého.‘ K stĺpu pripútavali delikventa za nohy a okolo pása okovami,“ píše o praniere mesto na svojej webovej stránke.

Ak teda previnilca na pár hodín k pranieru pripútali, bolo to akési verejné divadlo hanby, ktoré ho pri ceste obyvateľov z kostola zbavilo hrdosti a azda i cti. Dnes si môžeme už len predstavovať, ako sa klamári, zlodeji či nevernice cítili, keď si pri nich pri stĺpe ľudia odpľúvali. I keď verejný lynč sa zo spoločnosti nestratil, iba sa transformoval do elektronickej podoby a dnes sa s ním stretávame prevažne na sociálnych sieťach.

120 Shares

Najnovšie správy

Od založenia Dobrovoľného hasičského spolku vo Vrbovom uplynulo minulý rok 140 rokov. Napriek tomu, že všetko bolo na túto významnú…
  • 19.09.2021, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
Dnes je nedeľa 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 18.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Centrum voľného času Ahoj v Piešťanoch zorganizovalo v stredu 8. septembra v rámci náboru do záujmových krúžkov Deň otvorených dverí.
  • 19.09.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Dnes je pondelok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava.
  • 19.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. septembra 2021
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš