Už ste si nazbierali kamilky?

Jedna Milka, dve Milky, nazbierali kamilky. Či žalúdok, či oči, čaj z kamiliek vylieči. Poučnejšiu detskú básničku z prvej triedy základnej školy si neviem ani predstaviť. Kamilky voňajú ako bábätká. Mimochodom, svojho prvého synčeka sme každý večer kúpali v odvare z harmančeka, čiže kamiliek – alebo tiež rumančeka. Takýmito názvami titulujeme nežné poľné kvietky – v strede žlté, s bielymi okvetnými lístočkami a s vôňou domova. A keď sme dieťatko okúpali v čistých kamilkách, ešte sme si nimi aj spláchli naše vlasy po umývaní. Boli jemnučké. Hebké ako naše bábätko.


Rumanček, harmanček či kamilky – stále je to tá istá bylinka. (Autor: vd)

Keď som mávala ako dieťa zápal očí, babička mi navarila kamilkový čaj a ja som si namáčala do neho kúsok bielej handričky a prikladala na hnisavé oči. Keď ma bolelo brucho, babka opäť varila kamilkový čaj. No a keď som nevedela zaspať, čaj z kamiliek ma utíšil, upokojil rozbláznenú myseľ a ja som konečne zaspala ako dudok.

Rozbité kolená po pádoch na bicykli sa u nás vždy liečili buď žltým penicilínovým práškom alebo odvarom z kamiliek. Ten dokázal nielen rýchlejšie zahojiť ranky, ale ich aj dezinfikoval.

V puberte, keď sa mi povyhadzovali všelijaké pupáčiky, odvar z kamiliek ich vysušil a rovnako dezinfikoval aj ranky, dieročky po vytlačených pupákoch, ktoré som si v návale prílišnej aktivity vyrábala navzdory dobre mieneným radám našej mamy. Darmo hovorila – nevytláááčaj! Kamilky to istili.

Neskôr som sa dozvedela, že harmančekový odvar, respektíve čaj udržiava u cukrovkárov hladinu glukózy v krvi. A vraj pomáha aj pri migréne. Tá je veru riadna potvora. Mala som ju iba raz a poviem vám, myslela som si, že hlava mi praskne v polovici, v zúfalstve som ňou chcela rozbiť stenu. Tak ma bolela. Preto ak by opäť prišla tá strašná bolesť, určite siahnem po kamilkách. Minimálne to aspoň vyskúšam.

(vd)

12 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 16. júla 2020
Meniny má Henrich, zajtra Drahomír