Čakajú nás horúce dni v sobotu bude až 35 stupňov

  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 9. augusta 2019, 09:26

Na území Slovenska nasledujú horúce dni. Ako informuje portál iMeteo.sk, teploty pôjdu nahor , chladnejšie bude len na Orave, Liptove a na Spiši, kde denné maximá dosiahnu 22 až 24 °C. Sobota bude na našom území veľmi teplá. Maximálne denné teploty budú dosahovať od 26 do 32 °C, na juhozápade Slovenska bude až do 35 °C.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami pre niektoré okresy Bratislavského, Trnavské a Nitrianskeho kraja. Platiť bude v sobotu od 15:00 do 18:00. „Vysoká teplota, ktorá ojedinele môže dosiahnuť 35 °C, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú meteorológovia. V Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji platí pred týmto javom na sobotu výstraha 1. stupňa, kde teplota môže byť 33 až 34 °C. Meteorológovia takisto vydali aj výstrahu 1. stupňa pred búrkami. Tá platí v sobotu pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský, Banskobystrický, Nitriansky a Žilinský kraj.

Podľa odporúčaní Záchrannej zdravotnej služby sa v takýchto tepelných podmienkach treba zdržiavať v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim. Ak sa už jednotlivec nevyhne pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa, ktorý je v predaji od utorka nájdete množstvo najmä regionálnych udalostí.
  • 22.10.2019, 00:02
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo / Šport / Blogy
Dnes je utorok 22. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom porozumenia koktavosti a Svetovým dňom misií. Meniny má Sergej.
  • 22.10.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 22. október 2019
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia