Čakajú nás horúce dni v sobotu bude až 35 stupňov

  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 9. augusta 2019, 09:26

Na území Slovenska nasledujú horúce dni. Ako informuje portál iMeteo.sk, teploty pôjdu nahor , chladnejšie bude len na Orave, Liptove a na Spiši, kde denné maximá dosiahnu 22 až 24 °C. Sobota bude na našom území veľmi teplá. Maximálne denné teploty budú dosahovať od 26 do 32 °C, na juhozápade Slovenska bude až do 35 °C.


Čaká nás deň, ktorý bude ideálne stráviť pri vode (Autor: supa)

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami pre niektoré okresy Bratislavského, Trnavské a Nitrianskeho kraja. Platiť bude v sobotu od 15:00 do 18:00. „Vysoká teplota, ktorá ojedinele môže dosiahnuť 35 °C, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú meteorológovia. V Banskobystrickom, Trenčianskom a Košickom kraji platí pred týmto javom na sobotu výstraha 1. stupňa, kde teplota môže byť 33 až 34 °C. Meteorológovia takisto vydali aj výstrahu 1. stupňa pred búrkami. Tá platí v sobotu pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský, Banskobystrický, Nitriansky a Žilinský kraj.

Podľa odporúčaní Záchrannej zdravotnej služby sa v takýchto tepelných podmienkach treba zdržiavať v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim. Ak sa už jednotlivec nevyhne pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí ako ďalej postupovať.

(SITA)

33 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Hoteli Sandor Pavillon sa v sobotu 11. septembra stretli maturanti so svojím triednym Jaroslavom Gregoričkom po 50 rokoch od…
  • 28.09.2021, 00:03
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
utorok, 28. septembra 2021
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela