Sova známa z rozprávok sa vracia do prírody

  • Nezaradené
  • 3. augusta 2019, 10:15

Plamienka driemavá
v minulosti obývala takmer
každú kostolnú vežu a
poľnohospodársky dvor. Vidieť
ju dnes je však veľká vzácnosť.
Vďaka aktivitám odborníkov
sa situácia mení k lepšiemu.
Tento rok sa v štyroch
lokalitách vyliahlo doposiaľ 17
mláďat a odborníci očakávajú
ešte ďalšie prírastky tam, kde
sú zatiaľ len vajíčka.

V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. foto: dravce.sk

V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. Táto sova tak poľnohospodárom prináša veľký úžitok.

„Plamienka je medzi ľuďmi veľmi obľúbená, možno preto, že jej biela časť tváre pripomína srdce. Svoje miesto si našla aj v detských rozprávkach. Hniezdi hlavne v podkroviach poľnohospodárskych budov. Za posledných 30 rokov jej populácia na území Slovenska zaznamenala dramatický pokles. Príčin je viacero, medzi najvýraznejšie patria rekonštrukcie budov s následným zánikom hniezdnych dutín, predácia, vykladanie otráv na potkany, zánik živočíšnej výroby a najmä úhyny na cestách. Od roku 2014 boli na západnom Slovensku zaznamenané dokopy len dve hniezdenia, čiže tento rok je výnimočný,“ hovorí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku. „Od roku 2014 intenzívnejšie realizujeme aktivity zamerané na zvýšenie jej populácie. V spolupráci s poľnohospodármi sme umiestnili na juhozápade Slovenska vyše 40 búdok v podkroviach maštalí, aj s podporou Západoslovenskej energetiky. Hoci ich nazývame búdkami, v skutočnosti majú rozmery ako búda pre stredne veľkého psa (1×0,5×0,5 m). Plamienky majú rady priestor. V rokoch, keď je na poliach dostatok hrabošov, dokážu hniezdiť dvakrát, výnimočne aj trikrát počas sezóny. V takomto ‚hrabošom roku‘ môžu naraz vychovávať až desať mláďat. Samec dokonca vybuduje akúsi potravinovú špajzu, teda miesto, kde do zásoby nanosí ulovené hlodavce. Keď prídu náhle dlhotrvajúce dažde alebo mláďatá majú vyšší apetít, rodičia ich kŕmia práve z týchto zásob,“ vysvetľuje Veselovský.

Búdky predstavujú pre plamienky bezpečné hniezdne prostredie, mláďatá sú chránené pred predátormi a vyrušovaním. „V spolupráci záchranných staníc so SEV SAŽP Dropie, pracovníkmi Správy CHKO Ponitrie a Dunajské luhy a Zsoltom Riflikom z Kolárova bolo v posledných troch rokoch na juhu Slovenska vypustených 34 plamienok driemavých. Jedince sme vypustili do vopred upravených podkroví, kde si postupne zvykali na nové prostredie. Pravidelne sme im dopĺňali potravu a minimalizovali kontakt s človekom. Samy sa rozhodli, kedy podkrovie opustia. Ako významné sa ukázalo vypúšťanie plamienok po žatve poľnohospodárskych plodín, keď sú na poliach strniská, čo pomáha plamienkam efektívnejšie uloviť korisť a vedie k lepšiemu štartu života plamienok vo voľnej prírode,“ uvádza Katka Vajliková zo Strediska environmentálnej výchovy SAŽP Dropie.

„Tento rok snaha priniesla ovocie. Plamienky na juhozápade Slovenska obsadili štyri búdky a doteraz sa starajú o 17 mláďat. Našli sme aj dve vajíčka, dúfame, že sa z nich vyliahnu ďalšie mláďatá. Pokračujeme s kontrolou všetkých vyvesených búdok, počet mláďat ešte možno narastie. Zároveň rozvíjame spoluprácu s ďalšími poľnohospodármi. Veríme, že sa nám podarí nájsť nové vhodné podkrovia v poľnohospodárskych budovách a vzájomnú pomoc aj pri iných aktivitách,“ uzatvára Veselovský

Doplňujúce informácie:

V roku 2000 sa hniezdna populácia plamienky driemavej na Slovensku odhadovala až na 400-600 párov. Dnes je hniezdenie natoľko ojedinelé, že sa tešíme z každého páru. To znamená, že druh sa v priebehu necelých 20 rokov u nás ocitol na pokraji vyhynutia.

Živočíšna výroba znamená udržiavanie pasienkov ako vhodného biotopu pre drobné hlodavce. Tieto sa rovnako koncentrujú v okolí maštalí počas zimy, čím majú plamienky dostatok potravy aj pri vysokej snehovej pokrývke.

Najrizikovejším faktorom úmrtnosti plamienky sú úhyny na cestách, keďže lovia aj v pásoch vegetácie pozdĺž komunikácií.

Odborníci veria, že spoločnou snahou a spoluprácou s poľnohospodármi prinavrátia do krajiny druhy, ktoré do nej bez výhrad patria. Ak máte vhodnú budovu a chcete spolupracovať, napíšte, prosím, na veselovsky@dravce.sk .

Jozef Vojčiniak, zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku,

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla. Meniny má Alena.
  • 27.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 28. marca. Tento deň je Dňom učiteľov. Meniny má Soňa.
  • 29.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 29. marca 2024
Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava