Medzi rieky v najhoršom stave patrí aj rieka Váh

  • Príroda / Piešťany / Spravodajstvo / Región
  • 23. júla 2019, 10:35

Na Slovensku je v zlom stave polovica vodných tokov. V trojke najhorších je aj rieka Váh pretekajúca cez Piešťany. Upozornila na to riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody – WWF Slovensko Miroslava Plassman.


Súčasťou vodných diel je aj Vážsky kanál obtekajúci Vážsky ostrov takzvané Lido (Autor: archív PT )

Dobrý stav vôd je podľa nej definovaný súborom charakteristík, napríklad obsahom konkrétnych chemických látok, výskytom konkrétnych druhov organizmov vo vode, ale aj výstavbou malých vodných elektrární, vodných nádrží, reguláciou vodných tokov, zmenou trasovania koryta a podobne. Najviac postihnutými riekami sú Váh, Hron a Bodrog.

V dôsledku vodných stavieb vznikajú priečne a pozdĺžne bariéry, kumulujú sa na riekach, keďže k starším stavbám pribúdajú stále ďalšie, pričom mnohé neprešli ani posúdením vplyvov na životné prostredie. „Snažíme sa upriamiť pozornosť na tieto bariéry, pretože vo WWF Slovensko sme presvedčení, že bez toho, aby sa na Slovensku začali niektoré z nich odstraňovať, sa nepodarí dosiahnuť dobrý ekologický stav našich riek,“ uviedla Plassman.

Po prúde Váhu nad Piešťanmi stojí súčasť vodných diel na Váhu hydroelektráreň v Hornej Strede (Autor: archív PT)

Plassman pripomína, že v súčasnosti je možné na Slovensku čerpať eurofondy aj s cieľom zlepšiť situáciu riek a vodných tokov, a to prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, z ktorého majú byť financované práve opatrenia na zabezpečenie kontinuity vodných tokov. WWF Slovensko preto spolupracuje so Slovenským vodohospodárskym podnikom pri výbere bariér s cieľom dosiahnuť ich odstránenie alebo spriechodnenie pomocou rybovodov.

WWF Slovensko chce takto upozorniť na tie bariéry, ktoré už nie sú funkčné a sú len prekážkou. Chce tiež naďalej sledovať, či sa dodržiavajú zákony pri výstavbe nových vodných bariér. Odstraňovanie bariér je výsledkom uplatňovania Rámcovej smernice o vode, ktorá zaväzuje krajiny Európskej únie zhodnotiť stav ich povrchových a podzemných vôd a vrátiť im dobrý ekologický stav do roku 2027.

Aktuálny Vodný plán Slovenska udáva, že v roku 2014 bolo na najväčších slovenských riekach 1 075 stavieb. Odvtedy ich počet ešte narástol. Najhoršia situácia je na Váhu a Hrone. Okrem bariér narúšajú ekologický stav riek aj ďalšie zásahy, ako vyrovnávanie toku, vykladanie brehov či dna kameňmi alebo betónom, vysušovanie bočných ramien, výrub stromov na brehoch.

pror/(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav