Opravia Krajinský most i časť cesty na Banke

  • Nezaradené
  • 18. júla 2019, 00:01

Čulý pracovný ruch bude sprevádzať piešťanské leto aj v roku 2019. Okrem Kolonádového mosta by už čoskoro mali pracovníci doraziť aj na Krajinský most a zrekonštruovať jeho piliere. Počas opráv bude most prejazdný.

Kraj nechá tentoraz opraviť spodnú časť mosta. foto: (am)

Trnavský samosprávny kraj začne onedlho s rekonštrukciou spodnej stavby Krajinského mosta za takmer dva milióny eur. Dodávateľom prác bude na základe výsledkov verejného obstarávania spoločnosť Swietelsky-Slovakia, ktorá už v Piešťanoch rekonštruuje Kolonádový most, ba dokonca i schodisko Domu umenia.

Kraj má so zhotoviteľom podpísanú zmluvu, uskutočnili sa aj stretnutia ohľadom začiatku prác. Spoločnosť je povinná do piatich dní od prevzatia stavby začať s rekonštrukciou. Dokončiť ju má maximálne do piatich mesiacov.

Okrem spodnej časti mosta bude súčasťou týchto prác aj obnova úseku cesty II/499 v smere do obce Banka. Ide aj o úsek s havarijným stavom vozovky, o ktorom sme písali v predchádzajúcom vydaní Piešťanského týždňa.

Stavebné práce na moste i na ceste smerom na Havran si podľa predsedu kraja Jozefa Viskupiča nevyžiadajú uzávierky: „Dočasné dopravné riešenie použijeme len vo výnimočnom prípade, ak by si práce na moste vyžiadali napríklad žeriav na prenesenie bremien. S inými obmedzeniami sa zatiaľ neráta.“

Hornú časť mosta vrátane vozovky obnovili pred piatimi rokmi, vtedy bol most, ktorý je pre autá jediným spojením cez Váh v Piešťanoch, dva mesiace úplne uzatvorený. Po moste prechádza viac ako päťtisíc vozidiel denne.

Krajinský most bol dokončený v roku 1931, odvtedy absolvoval viaceré opravy. Podľa technickej správy sa na jeho spodnej stavbe v súčasnosti prejavujú viaceré poruchy, napríklad rozpad betónu, poškodzovanie a korózia nosnej výstuže, trhliny a ďalšie. Na betóne spodnej stavby sa podľa tohto dokumentu prejavuje aj erozívny účinok vodného toku. Stavbári budú počas prác od správcu toku Váhu potrebovať zníženie hladiny aspoň o 75 centimetrov.

Iniciátorom výstavby oboch mostov bol v prvej polovici minulého storočia vtedajší nájomca piešťanských kúpeľov Ľudovít Winter. Nové mosty cez Váh znamenali vyšší komfort pre návštevníkov kúpeľov.

(am)/SITA

29 Shares

Najnovšie správy

Som čašníčka. Ako drvivá väčšina všetkých barmanov či čašníkov, aj ja som mala s majiteľom uzatvorenú pracovnú zmluvu formou dohody.…
  • 04.04.2020, 07:34
  • Piešťany / Spravodajstvo / Blogy
sobota, 4. apríla 2020
Meniny má Izidor, Izidora, zajtra Miroslava