Tradičnou cyklojazdou Trnava – Rysy si pripomenú hrdinov SNP

  • Kraj / Spravodajstvo / Šport / Ostatné športy
  • 15. júla 2019, 13:00

Na trasu Trnava – Rysy dlhú viac ako 300 kilometrov sa vo štvrtok 18. júla vydajú cykloturisti, aby si uctili príslušníkov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov, ktorí sa v auguste 1944 zapojili do bojov v Slovenskom národnom povstaní. Bude to už 42. ročník tohto cyklomaratónu.

Účastníci cyklojazdy štartujú z Trnavy vo štvrtok 18. júla o 3:45. (Autor: www.trnavarysy.sk)

„Cieľom podujatia je pripomenúť si aj touto formou putovanie Trnavskej posádky a dobrovoľníkov do bojov SNP. Cyklisti si pri pomníkoch SNP v Trnave, Horných Hámroch a Nemeckej položením kytíc uctia pamiatku hrdinov SNP,“ priblížil najstaršie cykloturistické podujatie na Slovensku Marián Rozložník z organizačného tímu.

Prvýkrát sa takto vybrali cyklisti z Trnavy do Tatranskej Lomnice už v roku 1974. Odvtedy, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, sa toto podujatie koná každý rok v lete. V tohtoročnom pelotóne očakávajú približne 160 cyklistov.

Podujatie sa podľa Rozložníka koná bez uzávierok ciest, na pelotón budú upozorňovať minimálne štyri sprievodné vozidlá s nápismi a majákmi oranžovej farby.

Účastníci cyklojazdy štartujú z Trnavy vo štvrtok 18. júla o 3:45, o 8:00 položia kyticu kvetov k pamätníku SNP v Horných Hámroch. Pelotón sa zastaví aj v Nemeckej. Ich príchod do cieľa v Tatranskej Lomnici k hotelu Tatranec sa očakáva okolo 19:30.

Z Trnavy hneď po vypuknutí SNP 30. augusta 1944 odišlo na povstalecké územie vyše 3 500 vyzbrojených vojakov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov. Jeden z práporov zvádzal ťažké boje s nemeckými vojskami v oblasti Žarnovice, druhý pôsobil v Kremničke pri Banskej Bystrici a neskôr pri Sklenom, Handlovej a Prievidzi. Až 37 bojovníkov Trnavskej posádky leží na cintoríne v Horných Hámroch.

(SITA)

38 Shares

Najnovšie správy

piatok, 7. augusta 2020
Meniny má Štefánia, zajtra Oskár