Ja som malý remeselník…

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Spravodajstvo
  • 7. júla 2019, 00:00

O tom, že remeslo má zlaté dno, sa mohli presvedčiť deti z Materskej školy Ostrov počas mesiacov apríl až jún v rámci projektu Ja som malý remeselník. Jeho zámerom bolo prostredníctvom zážitkového učenia priblížiť deťom predškolského veku ľudové remeslá typické pre piešťanský i trnavský región a získať tak vzácne poznatky i základy praktických skúseností z čipkárstva, rezbárstva, včelárstva, bylinkárstva a ďalších.

Deti z Materskej školy Ostrov na exkurzii u čipkára a rezbára v Krakovanoch. foto: archív MŠ

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou z Nadačného fondu Bekaert pomáha v Nadácii Pontis a pozostával z troch hlavných aktivít. Prvou bolo spoznávanie remesiel formou exkurzií v súkromnom etnografickom múzeu Za krakovskú bránu, kde deti svojím výkladom i zručnosťou paličkovania zaujal čipkár Matej Pisca. Nasledovala návšteva rezbárskej dielne Mariana Detka, ktorý deťom ochotne predviedol rezbárske umenie a zapožičal pôvodné pracovné náradie.

Začiatkom mája škôlkarov vo svojej bylinkovej záhrade vo Vrbovom privítala známa bylinkárka a liečiteľka Anna Kopáčová. Jej rôznorodé bylinky, tinktúry, čaje, ako aj obdivuhodné poznatky o liečivých bylinkách vzbudili záujem nielen u detí, ale aj u učiteliek. Posledná exkurzia sa niesla v znamení včielok a medu. Na náučnom včelárskom chodníku v Drahovciach v sprievode Miroslava Habra z OZ Včeloz sa škôlkari dozvedeli veľa zaujímavostí zo života včiel, ba čo viac – mali možnosť okoštovať a ohodnotiť rôzne druhy skutočne poctivého medu.

Po absolvovaní exkurzií si Materská škola Ostrov v rámci projektu obstarala didaktické pomôcky súvisiace s danými remeslami – valce na paličkovanie a čipkárske paličky, detské rezbárske náradie, sadenice liečivých bylín a hmyzie domčeky. Tieto budú slúžiť ako materiálová základňa pre inovatívne výchovno-vzdelávacie metódy v materskej škole.

Vyvrcholením projektu bol Tvorivý workshop ľudových remesiel v Ostrove dňa 1. júna. Okrem spomenutých remeselníkov na ňom svoju zručnosť prezentoval aj košikár, tkáčka, drotárka, keramikárka a medovnikárka. Nielen deti, ale aj široká verejnosť si mohli prakticky odskúšať rôzne pracovné postupy, vytvoriť vlastné dielko, ale aj zakúpiť originálne ľudovoumelecké výrobky. A záujem skutočne bol. V duchu podujatia svoje umenie predviedla i šermiarsko-divadelná spoločnosť Argyll z Bratislavy fascinujúcou prezentáciou stredovekých bojov, ukážkou dobových postrojov a zbraní.

Na záver možno konštatovať, že projekt vytvoril nadštandardný priestor pre zážitkové učenie, sebarealizáciu i rozvoj rozmanitých zručností prostredníctvom medzigeneračného odovzdávania skúseností ako cesty k pochopeniu hodnôt kultúrneho dedičstva už v útlom veku.

Týmto vyslovujeme vďaku Nadácii Pontis, Nadačnému fondu Bekaert pomáha v Nadácii Pontis, Obci Ostrov, zúčastneným remeselníkom, Františkovi Olšavskému, Petre Kaasovej, učiteľkám z Materskej školy Ostrov, našim škôlkarom i všetkým zúčastneným.

Učiteľky z Materskej školy Ostrov

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 8. júla. Tento deň je Svetovým dňom alergií a Dňom videohier. Meniny má Ivan.
  • 08.07.2024, 00:16
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 9. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom za zničenie malých a ľahkých zbraní. Meniny má Lujza.
  • 09.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 12. júla 2024
Meniny má Nina, zajtra Margita