Obce zatiaľ peniaze na boj s komármi nepýtajú

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 30. júna 2019, 00:00

Trnavský samosprávny kraj zatiaľ neeviduje žiadosti obcí o finančnú pomoc na riešenie situácie s premnoženými komármi. V minulosti v prípade podobnej kalamity uvoľnil peniaze z Centrálneho krízového fondu, ktorý spoločne vytvárajú obce a krajská samospráva.

© pixabay.com

„Trnavská župa aj napriek faktu, že tento problém nie je v jej kompetencii, od začiatku aktívne komunikuje s dotknutými obcami a situáciou sa zaoberá. Samosprávam budeme nápomocní a z našej vlastnej iniciatívy sa chceme pripraviť do budúcnosti tak, aby sme podobným situáciám predchádzali,“ povedala v súvislosti s premnoženými komármi v niektorých častiach kraja riaditeľka odboru zdravotníctva Trnavského samosprávneho kraja Lucia Šmidovičová.

O kalamitnom výskyte komárov hovoria obyvatelia Záhoria, ale aj južnej časti regiónu. Mimoriadnu situáciu na celom území okresu vyhlásil v polovici júna napríklad prednosta Okresného úradu v Galante Frattišek Juhos, momentálne je už odvolaná.

Trnavský samosprávny kraj spolu s obcami kraja tvorí Centrálny krízový fond od roku 2009. Do fondu prispievajú dobrovoľne obce čiastkou 50 centov na obyvateľa a kraj 66 centmi na obyvateľa týchto obcí. Z fondu v minulosti najviac peňazí čerpali obce postihnuté povodňami, prívalovými dažďami a veternými smršťami. V roku 2013 išli peniaze aj na riešenie kalamitného výskytu komárov na Žitnom ostrove a na Záhorí.

SITA

16 Shares

Najnovšie správy

Pri príležitosti sviatočnej Kvetnej nedele pripravili aj pre vás celý záznam evanjelických služieb Božích predstavitelia cirkevného zboru v bratislavskej Dúbravke.…
  • 05.04.2020, 10:02
  • Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 5. apríla 2020
Meniny má Miroslava, zajtra Irena