Najodvážnejší preskakovali vatru

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 19. júna 2019, 14:00

Opäť nastáva ten magický moment, keď nastane najdlhší deň a najkratšia noc celého roka. Tento čas bol výnimočný aj pre našich predkov. Ich tradíciu si už dopredu pripomenuli folkloristi zo súborov Máj a Žito.

Preskočiť veľkú vatru? Žiadny problém. (Autor: am)

V sobotu 15. júna sa na piešťanskej Lodenici stretli nielen členovia folklórnych súborov, ale aj ich priatelia, rodiny, známi a neznámi, ktorí si prišli posedieť a vychutnať horúci, takmer letný podvečer. Prilákalo ich aj podujatie, ktoré sa členom folklórnych súborov Máj a Žito podarilo opäť zorganizovať.

Jednou z tradícií, ktorú naši predkovia počas letného slnovratu vykonávali, bývalo pálenie ohňov. A preto sa v sobotu na Lodenici rozhorela poriadna Jánska vatra. A nezostalo len pri pozeraní do plameňov.

Najodvážnejší mládenci preskakovali cez oheň jedna radosť. Spredu, zozadu, s otočkou, všetkými možnými spôsobmi. Popritom ženy a dievčatá obkolesili vatru a spievali ľudové piesne. O muziku sa postarali hudobníci z Mája.

Okrem toho sa deti i dospelí mohli zúčastniť niekoľkých pripravených hier a tiež si opiecť čosi dobré pod zub.

Dievky a ženy zaspievali ľudové piesne.

(am)

161 Shares

Najnovšie správy

Piešťany, Dubovany, Banka, Drahovce aj Šterusy zažili výjazdy piešťanských hasičov. Tí pílili popadané stromy, asistovali pri nehodách, zachraňovali ľudí aj…
  • 28.01.2020, 13:05
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa, ktorý je v predaji od utorka nájdete množstvo najmä regionálnych udalostí.  
  • 28.01.2020, 04:00
  • Krimi / Polícia pátra / počasie / Kraj / Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 28. januára 2020
Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar