Americké vrtuľníky na letisku nakoniec pristanú

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 18. júna 2019, 10:00

Na konci mája pristáli na piešťanskom letisku dva transportné vrtuľníky Chinook a päť bojových vrtuľníkov Apache, ktoré sa v rámci NATO zúčastnili vojenského cvičenia Saber Guardian v Maďarsku a Rumunsku. V Piešťanoch stroje natankovali palivo a na druhý deň odleteli. Opakovanému scenáru však chcelo zabrániť ministerstvo obrany.

Americké vrtuľníky majú na piešťanskom letisku pristáť v stredu 19. júna. © FB Letisko Piešťany

Potom, ako prenikla do médií elektronická komunikácia úradníkov ministerstva obrany a ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorej ministerstvo obrany ovládané Slovenskou národnou stranou (SNS) chcelo spojeneckým vrtuľníkom pri ich spiatočnej ceste zabrániť v medzipristátí a dotankovaní strojov na piešťanskom letisku, strhla sa prudká reakcia politikov, ale aj odborníkov.

Udalosti na svojom facebookovom profile komentoval aj niekdajší zástupca náčelníka generálneho štábu slovenskej armády, generál vo výslužbe Pavel Macko: „Ide o bezprecedentný akt voči spojencom potenciálne ohrozujúci ich bezpečnosť počas preletu, ak im nedovolíme ani dotankovať. Bez ohľadu na detaily je potrebné striktne rozlišovať medzi pobytom cudzích vojsk na území SR a tranzitom (prechodom, preletom) cez naše územie. Ide o dva diametrálne odlišné právne režimy podľa našich medzinárodných zmluvných záväzkov aj vnútroštátneho práva. Na tranzit jednotiek je nutné sa pozerať ako na zásadne odlišnú aktivitu ako na pobyt cudzích vojsk. Za súčasť tranzitu treba považovať aj všetky aktivity s ním súvisiace, teda aj nutné zastávky, medzipristátia, núdzové pristátia, doplnenia, opravy techniky alebo doplnenie pohonných hmôt, skrátka všetky aktivity, ktoré nemajú charakter ucelenej samostatnej činnosti, napríklad cvičenia na území SR.“

Ku kritike rozhodnutia nominantov SNS na ministerstve obrany sa pridali i niektorí koaliční poslanci národnej rady.

Doslova nepriateľský akt zo strany ministerstva obrany voči spojencom mal pre piešťanské letisko aj aspekt ekonomický. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča by letisko týmto zásahom prišlo o viac ako 20-tisíc eur. To je rádovo suma, ktorá vykryje polovicu mesačných prevádzkových nákladov letiska.

Po vlne kritiky však ministerstvo obrany nakoniec od zabránenia medzipristátia spojeneckých vrtuľníkov cúvlo a vydalo nasledujúce stanovisko: „V súvislosti so žiadosťou Veľvyslanectva USA v Slovenskej republike o diplomatické povolenie na prelet cez územie Slovenskej republiky v dňoch 18. a 19. júna 2019 a s tým spojených úkonov Ministerstvo obrany SR až dnes vo svojom oficiálnom stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené. Ministerstvo obrany SR zároveň požiadalo rezort diplomacie o rešpektovanie stanovísk ministerstva obrany výhradne len na oficiálnej báze tak, aby sa zamedzilo prípadným nedorozumeniam, ktoré v tomto prípade spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami na rezort diplomacie.“

Medzipristátie je plánované na stredu 19. júna. Ak nenastanú žiadne komplikácie, v uvedený deň budeme môcť na piešťanskej oblohe opäť zhliadnuť bojové vrtuľníky AH-64 Apache a vojenské dopravné vrtuľníky Boeing CH-47 Chinook vracajúce sa z Maďarska a Rumunska, kde sa zúčastnili medzinárodného cvičenia Saber Guardian.

Jozef Vojčiniak

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana