Nad Krakovanmi „otvorili“ nebo milovníci lietania

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 17. júna 2019, 16:00

Už piatykrát sa obloha nad Krakovanmi otvorila lietadlám a pôda pod ňou všetkým milovníkom vzdušných strojov. V sobotu 15. júna zorganizoval Letecký klub nad Holeškou Otvorenie neba na Vinohradoch.

V tomto dvojplošníku sa v sobotu preletel ponad krajinu nejeden návštevník. (Autor: am)

O tom, že obyvatelia regiónu silné stroje na oblohe milujú, sme sa presvedčili už niekoľkokrát. Naposledy začiatkom mája, keď sa na piešťanskom letisku uskutočnil prvý festival letectva, ktorý si prišlo pozrieť 20-tisíc ľudí.

Stovkám milovníkov lietadiel však jedno podujatie nestačilo a uprostred júna sa na lietadlá prišli pozrieť opäť. Tentoraz zavítali na Letisko Krakovany, kde sa letecký deň uskutočnil už po piaty raz. Nechýbali zoskoky parašutistov, prelety rogalistov či ukážka akrobacie. Leteckí modelári predviedli svoje dokonalé diela a najmenších zaujala lietajúca rozprávka. Svoju techniku predviedli členovia Dobrovoľného hasičského zboru Krakovany, ale aj príslušníci polície.

A čo by to bolo za podujatie, keby sa deťúrence nemohli do sýtosti vyskákať na nafukovacích atrakciách? Neprekážalo im ani horúce počasie, ktoré však chvíľami bolo vcelku znesiteľné, keď slnko zašlo za mraky.

Ak však bolo niekomu málo teplo, prípadne mu dívanie sa na prelety lietadiel nepostačovalo, mohol sa priblížiť k slnku a areál letiska si prezrieť z výšky. Aj my sme otestovali let dvojplošníkom An-2, kde sa pomestilo približne desať lietajúcich duší. Preleteli sme ponad Ostrov, Veľké Orvište, videli sme aj panorámu Piešťan, pokochali sme sa pohľadom na slnečný odraz v Čerenci a nazreli i na to, ako vyzerá z výšky začiatok kopaníc. Bol to skutočne parádny zážitok, a to aj napriek tomu, že po pristátí a otvorení dverí nám sobotňajšie počasie pripadalo ako príjemný chládoček s čerstvým vzduchom.

Komu bolo naďalej teplo, mohol sa osviežiť kofolou či pivom, prípadne sa postaviť pod rozprašovač studenej vody. Ten patril azda medzi najvyužívanejšie „atrakcie“.

Ak ste otvorenie krakovianskeho neba tento rok nestihli, určite si ho nenechajte ujsť nabudúce.

(am)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 23. júla. V roku 1924 sa narodil Anton Pastírik, dlhoročný riaditeľ piešťanského mestského kultúrneho strediska, ktorý sa…
  • 23.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 22. júla. Tento deň je Dňom rodičov. Meniny má Magdaléna.
  • 22.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 24. júla 2024
Meniny má Oľga, zajtra Vladimír