Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 16. júna 2019, 00:00

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, Rádio Piešťany je otvorená brána všetkým novým nahrávkam na slovenskej džezovej scéne a ja som úprimne rád, keď máme možnosť prezentovať nové diela.

Babic
Ján Babič (Autor: apt)

Podoby džezu je relácia, kde sa snúbi nové s tradíciou, experiment s overenou kvalitou. Aby sa k poslucháčom dostala výzva k poznaniu a hodnoteniu. Zároveň chceme mladej generácii, nie nastupujúcej, ale tej nastúpenej generácii, ktorá je tu a neodvolateľne vstúpila na scénu, ktorá je rešpektovaná a počúvaná, kladne, niekedy veľmi kladne hodnotená – a ja sa hlásim k prejavom chvály – aby netlačila pred sebou bublinu, ktorá vznikla v skratovom ponímaní džezu. Majme svoj výraz, majme svoju predstavu, majme svoj štýl, melodiku, chápanie rytmu, ale neodchádzajme od toho, čo robí džez džezom – počúvajme majstrov, vnímajme ich ako priekopníkov a tvorcov ciest, po ktorých sa džez posúva k vyšším a zložitejším formám. Bublinou mám namysli prázdno, ktoré narúša kontinuitu významu džezu ako ojedinelého hudobného žánru, pretože to nové na to osnovné v džeze musí naväzovať… Vtedy je to džez.

Slovensko je kultúrne vyspelá krajina. Je stále menej pracovníkov médií a verejnej správy, ktorí hodnotia džez ako „džez? veď tam nikto nechodí“… Máme viacero medzinárodne známych festivalov, množstvo známych osobností, viac než 60-ročnú tradíciu. Nemáme však inštitúciu, ktorá by celoplošne registrovala džezové aktivity, vo verejnom systéme vzdelávania nie je zakomponovaná stála vetva výučby džezu. Pri takomto zhodnotení pomerov je ťažko uveriteľné, že sa u nás vydáva ročne priemerne dvadsať nových džezových albumov, že máme európsky, ba celosvetovo známych umelcov a že sa v kluboch a na koncertoch hrá džez medzinárodnej úrovne. To je možné len preto, lebo „džez je únik do slobodného priestoru vlastných predstáv a pocitov, ktoré džezový hudobník dáva k dispozícii ostatným, k dobrovoľnému rozhodnutiu – pridať sa“…

V nedeľu 16. júna budú Podoby džezu verné svojej tradícii. Zmapujeme aktivity na domácej scéne, z ktorých je najaktuálnejší festival One Day JazzFest. Predstavíme program a aktérov siedmich koncertov v štyroch mestách od 18. júna do 3. júla. Klaviristka Jana Bezek vydala album Spiralization. Klavírny génius Austin Peralta odišiel veľmi skoro, ale zanechal pozoruhodné dielo. Lenka Molčányiová opísala krátky život a veľkolepý odkaz mladého umelca.

Jún je štedrý aj na džezových hudobníkov narodených v tomto mesiaci. Grachan Moncur, Kenny Barron, Chick Corea, Peter Erskine, Tom Harrell, Louie Bellson by žijúc v jednom období poskladali perfektný band. Piešťanský hudobný klub La Musica má v tomto týždni na programe dva džezové večery. Vo štvrtok 13. júna zahrá Milo Suchomel a študenti SKDK konzervatória z Topoľčian, v piatok 14. júna je na programe Bernhard Wiesinger Quartet.

Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna