Po futbalovej legende z Vrbového pomenujú ulicu

  • Spravodajstvo / Šport / Región
  • 16. júna 2019, 08:00

Po slovenskej futbalovej legende Jozefovi Adamcovi, rodákovi z Vrbového, pomenujú ulicu v novovznikajúcej obytnej zóne v Trnave. Ulica Jozefa Adamca bude súčasťou obytnej zóny Rybník v severnej časti mesta a povedie súbežne s existujúcou Cukrovou ulicou.

Jozef Adamec zomrel v decembri 2018 vo veku 76 rokov. (Autor: vd)

Ďalšie dve nové ulice tu dostanú názov Smolenická a Ulica Sama Chalupku. Názvy odporučil výbor mestskej časti, schvaľovať ich bude koncom júna mestské zastupiteľstvo.

Jozef Adamec zomrel v decembri minulého roka vo veku 76 rokov v Trnave. V drese „bílych andelov“ získal päť majstrovských titulov, ďalšie dva pridal počas základnej vojenskej služby v Dukle Praha. V československej lige odohral 383 zápasov, strelil 170 gólov, v historickom poradí bol tretím najlepším kanonierom súťaže za Josefom Bicanom a Miroslavom Wiecekom. Štyrikrát sa stal kráľom ligových strelcov. Počas krátkeho pôsobenia v Slovane Bratislava strelil v ligovom stretnutí s TŽ Třinec šesť gólov (8:0). V európskych pohároch strelil 18 gólov, s mužstvom Spartaka Trnava postúpil v sezóne 1968/69 do semifinále Európskeho pohára majstrov. Hráčsku kariéru ukončil v klube Slovan Viedeň. Sedemkrát sa umiestnil v prvej desiatke ankety Futbalista roka, v rokoch 1968 a 1969 obsadil tretie miesto.

V reprezentácii Československa odohral 44 zápasov, strelil 14 gólov. Debutoval 30. októbra 1960 v Prahe proti Holandsku (4:0), reprezentačnú kariéru uzavrel o štrnásť rokov neskôr 13. októbra 1974 v Bratislave výhrou nad mužstvom Švédska (4:0). Na MS 1962 v Čile bol najmladším hráčom výberu trénera Rudolfa Vytlačila, ktorý získal strieborné medaily po finálovej prehre s Brazíliou 1:3. Na šampionáte odohral tri zápasy v základnej skupine, zúčastnil sa aj MS 1970 v Mexiku. 23. júna 1968 v Bratislave strelil Brazílii tri góly, čo sa podarilo len štyrom hráčom v histórii. Pred Adamcom to dokázal Poliak Ernest Wilimowski na MS 1938, neskôr dosiahol podobný kúsok Talian Paolo Rossi na MS 1982 a Argentínčan Lionel Messi.

Aj keď pôsobil v iných kluboch, jeho meno je navždy spojené so Spartakom Trnava, kde prežil prakticky celý svoj život. Istý čas bol poslancom mestského zastupiteľstva. Získal čestné občianstvo mesta Trnava a čestné občianstvo Trnavského samosprávneho kraja.

Po futbalovej osobnosti zo „zlatej éry“ Spartaka pomenovali v minulosti v Trnave Ulicu Antona Malatinského v centre mesta.

(pror)/SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana