Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 9. júna 2019, 08:00

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, otvorenie novej kúpeľnej sezóny sa toho roku uskutočnilo za prítomnosti pána Wintera. Na lavičke sediaci pán pozerá do budúcnosti. O mojom meste ide chýr po celom svete.

Babic
Ján Babič (Autor: apt)

Spomínam si, aká hrdosť ma prestúpila, keď som pri mojej prvej návšteve Štokholmu uvidel v jednej cestovke plagát – Svetoznáme piešťanské kúpele! Každý piešťanský rodák je zrejme hrdý na svoje mesto. Aj v časoch nie veľmi slávnych, v čase socializmu, boli Piešťany stredobodom turizmu, kultúry, kúpeľníctva, športu. Boli časy, keď bolo mesto cieľovou destináciou dovolenkárov nielen z Československa. Opakovane prichádzali dovolenkári z celej Európy, Ameriky… Piešťanský hudobný festival vítal svetové mená orchestrov, dirigentov, sólistov. Inscenácie slávnych opier Krútňava, Libuše, Beg Bajazid, Svätopluk v amfiteátri pre 4500 divákov poskytovali mohutný zážitok. V oblasti kúpeľného lekárstva sú piešťanskí lekári rešpektovaní v celom svete. V Piešťanoch sa hral futbal na ligovej úrovni, o majstra sme bojovali vo vodnom póle, mali sme olympionikov. Stará dobrá „mať“, naše kúpalisko Eva, nás túlila vo svojom náručí v lete i v zime…

Nechcel som prepadnúť nostalgii, ale pri otvorení novej sezóny sa zamýšľam, čo nás v mojom meste čaká. Mnoho nových možností je v ponuke, ale v očiach pána Wintera vidím starosť. Spomínaný amfiteáter zarástol beznádejne burinou, Kursalon sa, našťastie, prebúdza opäť k životu. Hudobný pavilón by mohol obnoviť v prázdninových mesiacoch pravidelné koncerty symfonického orchestra a nad vzácnou secesnou pamiatkou, bývalým Grand Hotelom Royal, lieta kŕdeľ supov… Nech to neznie ako kritika, je to len môj pohľad rybím okom na moje mesto. Pripomenúť si, že by sme mohli robiť veci lepšie, sa vždy hodí. Aj pri otvorení novej kúpeľnej sezóny, sezóny plnej očakávania. Aby plagát, ktorý som videl pri návšteve Štokholmu v tamojšej cestovke v rokoch sedemdesiatych, ostal aj dnes v platnosti… Svetoznáme piešťanské kúpele!

Do novej kúpeľnej sezóny vstupuje aj kultúrna sféra každodenného života mesta. Hudobné podujatia sú nositeľom umeleckého a spoločenského diania. Rádio Piešťany vás bude o nich informovať a prinesie rozhovory a reportáže o ich priebehu. Na začiatok mesiaca pripravil Blue Note v Novom Meste nad Váhom koncert slovenského trubkára Laca Décziho žijúceho v USA. V sobotu 8. júna sa Dom umenia zachveje strhujúcim swingom Orchestra Gustava Broma, každý piatok sa v klube La Musica bude hrať džez. Podoby džezu na Rádiu Piešťany predstavia nový album Zuzany Mikulcovej s názvom Slová. Klaviristka Jana Bezek nahrala album Spiralization a americká hráčka na kontrabas a speváčka Esmeralda Spalding má nový štúdiový produkt 12 Little Spells (dvanásť malých kúziel).

Na stretnutie v nedeľu o 20:00 na Rádiu Piešťany sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana