Kraj v Piešťanoch finančne podporí sedem projektov

  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo
  • 5. júna 2019, 00:00

Po aprílových verejných stretnutiach, na ktorých predkladatelia prezentovali svoje projekty a členovia deliberatívneho fóra posudzovali ich kvalitu, prišlo na rad i online hlasovanie. Od 10. do 23. mája mali obyvatelia Trnavskej župy možnosť hlasovať za minimálne tri projekty. Hlasovanie už je ukončené a víťazi sú známi. Ktoré projekty z Piešťanského okresu župa vďaka obyvateľov podporí tento rok?

Po dvoch rokoch slávnostne otvorili Kursalon. (Autor: Rastislav Ilčík )

V pilotnom ročníku Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy bude realizovaných minimálne 56 projektov naprieč celým krajom v celkovej sume štvrť milióna eur. Pre okres Piešťany bolo vyčlenených 28-tisíc eur. Celkovo aktivisti zaslali 17 projektov, z ktorých charakter participatívneho rozpočtu splnilo 12. Predkladatelia týchto projektov žiadali o sumu vyše 41-tisíc eur. Po ukončení hlasovania sú výsledky známe – podporených bude sedem projektov v celkovej hodnote 27 910 eur.

Najviac hlasov získal Piknik Park Sĺňava. Projekt bude realizovaný v pobrežnej zóne na ľavom brehu rieky Váhu pred Lodenicou a otvorením plochy vodnej nádrže Sĺňava. Všetci, ktorí budú prechádzať popri piknik parku, sa budú môcť zastaviť, posedieť, urobiť si vlastný piknik s využitím prvkov, ako sú lavičky, ohnisko, prístrešky, či zájsť k vode s dobrým prístupom, zúčastniť sa kultúrnych aktivít, jednoducho využiť prístupné zariadenia. Na zrealizovanie získali 5000 eur.

Ďalších 5000 eur podporí vznik multisenzorickej miestnosti pre deti v ranom veku. Vznikne atraktívny priestor, ktorý ponúkne široké spektrum podnetov na rozvoj zmyslového vnímania detí. Podnety budú sprostredkované zábavnou a atraktívnou formou. Dobre rozvinuté zmyslové vnímanie u detí dokonca uľahčuje vzdelávací proces v škole. Táto miestnosť sa odporúča aj pre deti so špeciálnymi potrebami.

Na treťom mieste skončili dobrovoľníci, ktorí sa snažia prinavrátiť beachvolejbal do starých Piešťan. Za necelých 5000 eur chcú zrenovovať a obnoviť ihrisko, ktoré v priebehu 30 rokov zapadlo prachom a obrástlo burinou. V celom kúpeľnom meste im chýba kvalitné ihrisko dostupné pre širokú verejnosť a plážový volejbal má výraznú obľubu.

Ďalších 5000 eur poputuje združeniu Apolin, konkrétne na obnovu Kursalonu. Ten slávnostne otvorili v piatok 31. mája prestrihnutím pásky. Priestory v Kúpeľnej dvorane, v ktorých združenie vytvára centrum pre kultúrne, spoločenské a vzdelávacie aktivity, majú výnimočnú kultúrno-historickú hodnotu. Podľa združenia priestorom hrozil zánik, a tak tam vytvárajú miesto na stretávanie sa rôznych záujmových skupín s vytvorením viacgeneračnej komunity, ktorá si bude navzájom nielen pomáhať, ale aj odovzdávať si skúsenosti, povzbudzovať sa v náročnejších aktivitách a prinášať si vzájomne radosť a potešenie. Obnova priestorov Kursalonu má podľa nich obrovský zmysel pre všetky generácie obyvateľov v meste Piešťany, nevynímajúc kúpeľných hostí.

Detské tréningové trasy pre orientačný beh v parku skončili na piatom mieste a podporené budú sumou 1350 eur. Ide o výstavbu areálu s dvomi pevnými trasami orientačného behu určený hlavne pre deti, ale aj pre verejnosť. Tu sa môžu naučiť, čo je to orientačný beh a zároveň si ho vyskúšať.

Za 5000 eur v AkSene zorganizujú workshop Voda nad zlato, kde na modelovom príklade efektívneho zadržiavania a využívania zrážkovej vody ukážu, čo treba spraviť, aby sme nestrácali vodu.

A napokon za 1600 eur zakúpia stolnotenisové stoly na plochu pri Základnej škole F. E. Scherera.

Participatívny rozpočet je proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z rozpočtu svojho mesta či obce. Vznikol v roku 1989 v brazílskom meste Porto Alegre a postupne sa rozšíril na všetky kontinenty. Dnes je súčasťou niekoľkých tisícov samospráv po celom svete. Trnavský samosprávny kraj dal po prvýkrát ľuďom, občianskym združeniam a neziskovým organizáciám možnosť aktívne rozhodovať prostredníctvom participatívneho rozpočtu o časti verejných financií, čím ich zapojil do procesov riadenia vyššieho územného celku.

(am), zdroj TTSK

16 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 17. novembra. Tento deň je Dňom boja za slobodu a demokraciu, ale tiež Sviatkom sv. Alžbety Bratislavskej,…
  • 17.11.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 18. november 2019
Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta