Music festival Piešťany sa začína už onedlho

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 19. mája 2019, 10:00

Historicky druhý najstarší hudobný festival na Slovensku s názvom music festival Piešťany (mfP) otvorí svoj 64. ročník v piatok 31. mája. Toto významné kultúrne podujatie, ktoré od svojho založenia v roku 1956 kontinuálne trvá až dodnes, patrí k najprestížnejším sviatkom hudby na Slovensku.

Program festivalu priblížil generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner a riaditeľka Domu umenia Edita Bjeloševičová. (Autor: am)

Hlavnými usporiadateľmi mfP 2019 sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.

Festivalový výbor spolu s Umeleckou radou mfP 2019 pripravili bohatý program aktuálneho ročníka sľubujúci nezabudnuteľné umelecké i spoločenské zážitky na koncertoch, výstavách i filmových prenosoch. Hlavným leitmotívom je pripomenutie si okrúhlych výročí umeleckých telies a osobností, ktoré formovali slovenskú hudobnú kultúru.

Festivalové dianie začalo tento rok netradične, už v marci, a to vo festivalovom predtermíne. Na pódiu Domu umenia vystúpil so slávnostným koncertom Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorý si pripomenul 70. výročie založenia našej prvej vysokoškolskej umeleckej inštitúcie.

Oficiálne otvorenie festivalu bude v piatok 31. mája, keď presne o 19. hodine zaznejú zo schodiska Domu umenia úvodné fanfáry v podaní komorného zoskupenia vynikajúcich hráčov na lesný roh Corni di Bratislava. Po tomto slávnostnom otvorení bude pódium Domu umenia patriť Umeleckému súboru Lúčnica, ktorý sa predstaví v tanečno-hudobnom galaprograme nazvanom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa.

Oslávencami 64. ročníka mfP sú Gustav Brom Big Band pripomínajúci si v tejto sezóne 80. výročie svojej úspešnej existencie na hudobnej mape Európy. Swingový koncert orchestra zaznie 8. júna v Dome umenia. Polstoročnicu svojej existencie si pripomenie Štátna filharmónia Košice, ktorá vystúpi 15. júna vo veľkej sále Domu umenia po vyše 35 rokoch. V programe festivalových podujatí nájdeme aj stále sviežich jubilantov, a to Štátnu operu z Banskej Bystrice (60. výročie vzniku), ktorá 18. júna uvedie najslávnejšiu operu Giuseppe Verdiho – La Traviata.

Slovenský ľudový umelecký kolektív pri príležitosti 70. výročia svojho  vzniku predstaví 2. júla svoj narodeninový galaprogram. Mimoriadne úspešných sedem dekád svojej činnosti má za sebou naše prvé symfonické teleso, Slovenská filharmónia. Tá sa predstaví spolu so svojím Speváckym zborom, sólistami, klaviristom a generálnym riaditeľom v jednej osobe, prof. Mariánom Lapšanským, v záverečnom koncerte festivalu 8. júla.

Tohtoročný 64. ročník mfP rozširuje svoje koncertné podujatia aj do ďalších dvoch miest regiónu. Okrem Piešťan si budú môcť festivalové koncerty vypočuť diváci v Hlohovci a v Novom Meste nad Váhom. V slávnom hlohoveckom Empírovom divadle zahrá Slovenský komorný orchester so sólistom Ewaldom Danelom 6. júna výber diel skladateľov z obdobia klasicizmu a v Novom Meste nad Váhom sa 12. júna predstaví Moyzesovo kvarteto spolu so sólistami harfistkou Katarínou Turnerovou, flautistom Mariánom Turnerom a hobojistom Matúšom Veľasom.

Výnimočným podujatím, ktoré je bonusom pravidelne prenášaných operných titulov na veľké plátno, je v tomto roku baletná šou Veľkého divadla v Moskve. V rámci nového naštudovania si budú môcť návštevníci kina Domu umenia vychutnať najlepší baletný súbor sveta priamo z Boľšovo teátra v inscenáciách Carmen a Petruška.

Z Českej republiky privíta festival 21. júna vynikajúci komorný súbor Zemlinského kvarteto so sólistom klarinetistom Karlom Dohnalom a v rámci večera nazvaného Hudobné nešpory sa 26. júna predstaví na koncerte barokových skladieb Spevácky zbor Lúčnica so svojimi sólistami. Už tradične sa uskutoční aj jedno komorné podujatie v elegantnom prostredí hotela Thermia Palace, v ktorom zaznejú v podaní rodákov zo Slovenska žijúcich a pôsobiacich v zahraničí skladby post-romantických skladateľov z prelomu 19. a 20. storočia.

Neodmysliteľnou súčasťou festivalových podujatí sú aj promenádne koncerty v mestskom parku, ktoré umocňujú náladu nedeľných popoludní. V Hudobnom pavilóne 7. júla predstavia Mariana a Peter Hochelovci zmes slávnych operných, operetných a muzikálových melódií. Koncert bude určite patriť k obľúbenému ľahšiemu žánru oddychových koncertov, určených najmä kúpeľným hosťom a návštevníkom Piešťan.

Popri hudobných podujatiach v Dome umenia Piešťany, v Empírovom divadle v Hlohovci, v sále Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom a v priestoroch hotela Thermia Palace na Kúpeľnom ostrove sa uskutočnia ako sprievodné festivalové podujatia aj zaujímavé výtvarné a fotografické výstavy.

Všetkým návštevníkom 64. ročníka mfP 2019 želáme veľa nezabudnuteľných zážitkov spojených s krásnym umením a tešíme sa na ich návštevu.

Marián Turner, predseda festivalového výboru a dramaturg mfP 2019

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna