Reumatické ochorenie

  • Kultúra a spoločnosť
  • 6. mája 2019, 00:00

Reumatické ochorenia predstavujú súbor viac než dvesto ochorení, ktoré postihujú náš pohybový aparát: kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá, dokonca môžu ochorieť aj vnútorné orgány.

Slovo reuma má pôvod v gréčtine a znamená prúdiť, tiecť. V časoch Hippokrata sa ním opisovala plynulá ťahavá bolesť. Bolesť zostáva vedúcim príznakom ochorenia kĺbov, svalov a šliach a je spojená s obmedzením pohybu. Ďalšími príznakmi sú ranná stuhnutosť kĺbov, ich opúchanie a zateplenie, ktoré v prípade, ak sa neliečia, môžu viesť ku kĺbovým deformitám, invalidite, znižujú aktivitu pacientovho života, čo prispieva  k sociálnej izolácii.

Podľa laických predstáv trpia reumou starí ľudia a spôsobuje ju chlad a vlhko. Môže sa však prejaviť v každom veku a príčiny jej vzniku sú rôzne. Napriek pokročilým a moderným možnostiam liečby sa nedá v súčasnosti vyliečiť, ale vieme predchádzať úplnej strate pohyblivosti, zmierňovať bolestivosť a jej následky.

Diagnostika sa začína v ambulanciách všeobecného lekára, pokračuje cestou reumatológa, kde po diagnostike a ozrejmení povahy postihnutia, sa začína liečba farmakologická a nemalou mierou prispieva k liečbe lekár fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, tzv. nefarmakologickými metódami, ktoré zmierňujú priebeh ochorenia. Pacient cíti úľavu a zlepšuje sa jeho kvalita života.

Tieto metódy liečby s využitím unikátnych prírodných liečivých zdrojov uplatňujeme v SLOVENSKÝCH LIEČEBNÝCH KÚPEĽOCH PIEŠŤANY, a. s.:

– termálna liečba (s využitím bahna, liečivých termálnych vôd, prírodných liečivých zdrojov)

– vodoliečba (podvodné masáže, škótske streky, striedavý nožný kúpeľ…)

– teploliečba (parafínový zábal, parafango…)

– elektroliečba a svetloliečba (galvanoterpaia, laser, magnetoterapia, ultrazvuk…)

– rehabilitačné cvičenia (veľa druhov pohybovej aktivity „ušitej na mieru pacienta)

Vo svetle súčasných možností je každé reumatické ochorenie možné udržať tak, aby neukradlo pacientovi aktívny život.

Zdroj: SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY, a. s.

MUDr. Gabriela Šebíková

25 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 18.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. septembra. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava.
  • 19.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Centrum voľného času Ahoj v Piešťanoch zorganizovalo v stredu 8. septembra v rámci náboru do záujmových krúžkov Deň otvorených dverí.
  • 19.09.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Od založenia Dobrovoľného hasičského spolku vo Vrbovom uplynulo minulý rok 140 rokov. Napriek tomu, že všetko bolo na túto významnú…
  • 19.09.2021, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
pondelok, 20. septembra 2021
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš