Literárny tip: Radosti zahradníka

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 29. apríla 2019, 08:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

© Artforum

„Venovať sa zemi a rastlinám môže poskytnúť duši podobnú úľavu ako pokoj a meditácia,“ vyjadril sa o svojom vzťahu k záhrade  Herman Hesse, nemecký nositeľ Nobelovej ceny za literatúru. Hesseho kniha Radosti zahradníka je súborom drobných próz a básní, esejí, denníkových zápiskov a pozorovaní. Hesse bol vášnivým záhradníkom a záhrada bola preňho oázou pokoja, útočiskom aj kulisou života. Autor s úžasom sleduje a obdivuje múdre prírodné sily, rastliny a ich spoločenstvá mu pripomínajú ľudí, ich životaschopnosť aj úbohosť, štedrosť aj príživníctvo, silu aj slabosť. Záhrada je zrkadlom spoločnosti, rozmanitých charakterov, krásy aj temných stránok, tvorivých schopností, ale i bezmocnosti človeka v boji s prírodnými živlami. Kniha vyšla v českom preklade a je doplnená čiernobielymi fotografiami a autorovými akvarelmi.

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
utorok, 16. júla 2024
Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav