Formácia lietadiel štyroch štátov preletí na počesť Štefánika

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 22. apríla 2019, 18:00

Blížiaca sa celoštátne oslavy 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika sa stanú aj neopakovateľnou medzinárodnou leteckou udalosťou. V sobotu 4. mája preletí ponad mohylu na Bradle a letisko Piešťany jedinečná zostava lietadiel štyroch krajín, ktoré sa bytostne spájajú so životom a osudmi M. R. Štefánika ako vedca, pilota, vojaka a štátnika. Majestátnu vzdušnú poctu generálovi vzdajú stíhacie a dopravné stroje v dvanásťčlennej zostave leteckých síl Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska.

Slávnostný prelet kombinovanej zostavy pripravuje Generálny štáb Ozbrojených síl SR so štátmi, v ktorých M. R. Štefánik pôsobil. Formáciu povedie slovenské letectvo symbolicky strojom talianskej výroby C-27 Spartan, za ktorým poletí dvojica najnovších stíhačiek Eurofighter Typhoon talianskeho letectva. Nasledovať bude trio stíhacích lietadiel Mirage 2000, ktoré do pietnej zostavy nominovalo Francúzsko. Za nimi budú mať svoje miesto zástupcovia Českej republiky s dopravným lietadlom C-295 CASA v sprievode dvoch stíhacích strojov Aero L-159 Alca. Záver leteckej piety bude patriť opäť Slovensku a jeho trojici stíhačiek typu MiG 29.

„V sobotu o 13. hodine táto spomienková zostava spoločne priletí k Bradlu, kde preletom vzdá poctu generálovi Štefánikovi a pozdraví účastníkov oficiálnej slávnosti. Odtiaľ potom naberie kurz na piešťanské letisko, kde sa v plnej sláve predvedie tisícom divákov na Festivale letectva, ktorý je súčasťou tohtoročných osláv okrúhleho Štefánikovho výročia,” informoval riaditeľ Festivalu letectva Piešťany Hubert Štoksa. „Preto nielen účastníci pietnej spomienky na Bradle, ale aj diváci a návštevníci Festivalu letectva Piešťany budú mať neopakovateľnú možnosť sledovať na vlastné oči let tejto formácie. Tým sa v maximálnej miere využije snaha a energia, ktorú letectvá štyroch krajín venujú, aby vyjadrili úctu i vďaku M. R. Štefánikovi. Ako on pred sto rokmi dokázal spájať tieto národy, tak sa teraz tieto národy spoja preňho.”

ts

0 Shares

Najnovšie správy

piatok, 19. júla 2024
Meniny má Dušana, zajtra Eliáš, Iľja