Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 21. apríla 2019, 00:00

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, „hymna môže byť dôvodom k trestnému stíhaniu“… máme taký zákon, „štátny znak nie sú tri hokejky“ – to sú výroky na tému zákona o používaní štátnych symbolov. Obe témy vznikli na športoviskách. Prvá vtedy, keď fanúšikovia mužstva maďarskej menšiny spievali maďarskú hymnu, a druhá vtedy, keď sa objavilo nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie. Tri hokejky na drese hokejovej reprezentácie vraj nie sú štátny znak.

Babic
Ján Babič (Autor: apt)

Pozerám sa na hokej už dosť dlho a dresy mnohých krajín zobrazujú štylizovaný obraz prezentujúci charakteristickú črtu toho ktorého štátu. Niekto si však vymyslel agendu, v ktorej sa chce predviesť ako ochranca slovenskej štátnosti s úmyslom vzbudiť u voličov dojem neochvejného zástancu našej svojbytnosti. Zákonodarcovia dokonca schválili novelu zákona a vysvetľujú, kedy možno spievať a kedy nie: „V pamätné dni, výročia a štátne sviatky sa má spievať výlučne štátna hymna a za prítomnosti delegácie iného štátu sa môže spievať aj hymna daného štátu.“

Pripomína mi to rozprávku, keď v jednej krajine zakázal kráľ spievať. Ak si chcel niekto naplniť prirodzenú potrebu spievať, musel si odskočiť za hranicu vlastnej krajiny. Ak si chce niekto obliecť dres hokejovej reprezentácie, musí sa mu na hrudi týčiť slovenský štátny znak? Lebo inak nebude jeho oddanosť vlasti taká silná? Slušné je ctiť si všetky štátne hymny, nech ich spieva ktokoľvek, a je vždy príjemné podporiť „našich“, aj keď hrajú v dresoch s tromi hokejkami. Aj bez vynucovania si úcty a rešpektu cez hrozbu formulácie, že štát je štát…

Naplniť prirodzenú túžbu spievať či hrať si slobodnú hudbu poskytuje džez, preto ho prijímame vo všetkých jeho podobách a štýloch. Relácia Podoby džezu na Rádiu Piešťany čerpá námety pre svoju dramaturgiu v prvom rade z domácej scény. Snažíme sa obsiahnuť čo najviac najnovších aktivít, aby sme mohli včas a podrobne informovať o ich konaní. Nezostávame nič dlžní novinkám a udalostiam na svetovej scéne. Sme v neustálom spojení s agentúrami a vydavateľstvami, odkiaľ čerpáme najčerstvejšie informácie. Rádio Piešťany je mediálnym partnerom významných akcií a podujatí.

Anketa Esprit už sedem rokov predstavuje najlepšie džezové albumy vydané na Slovensku a naše rádio je od začiatku pri tom. Hlasovanie verejnosti prebieha do 21. apríla a slávnostné vyhlásenie nositeľov Ceny verejnosti i Ceny odbornej poroty sa koná 30. apríla v divadle Aréna v Bratislave. Ojedinelý koncert sa koná v Blue Note v Novom Meste nad Váhom v stredu 24. apríla. V budúcej relácii si predstavíme najlepšie albumy podľa ankety odborníkov magazínu JazzTimes. Reportáž z topoľčianskeho Top Jazz Festu a informácie o koncertoch nebudú ani tentoraz chýbať.

Na stretnutie v nedeľu o 20. hodine na Rádiu Piešťany pri relácii Podoby džezu sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

0 Shares

Najnovšie správy

piatok, 19. júla 2024
Meniny má Dušana, zajtra Eliáš, Iľja