Európsky deň na gymnáziu

  • Mladí dnes / Školy
  • 6. apríla 2019, 16:00

Na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch sa v piatok 29. marca uskutočnil druhý ročník súťažného a prednáškového stretnutia študentov, učiteľov a pozvaných hostí pod názvom Európsky deň 2019.

So žiakmi sekundy sme sa na chvíľu ocitli v Chorvátsku. © Roman Ondrejka

Tomuto populárnemu podujatiu predchádzali vo štvrtok študentmi organizované simulované voľby do Európskeho parlamentu. Tretiaci a maturanti pripravili náročnú dramaturgiu volebného predpoludnia, na ktorom sa zúčastnilo v krátkom čase dvoch prestávok 180 študentov. Tí si vyberali zo širokej ponuky európskych strán hlavne hodnoty, ktoré ponúkala liberálna frakcia, alternatívna platforma Zelených a konzervatívna strana. Simulované voľby na gymnáziu podporili Academia Istropolitana, Zastúpenie Európskeho parlamentu v SR, projekt ambasádorskej školy EPAS a Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.

Pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja sa na druhý deň uskutočnil spomínaný európsky deň. V dopoludňajšom bloku okrem študentmi vysoko hodnotenej prednášky Lucie Kleštincovej z Európskej komisie, v ktorej referovala o mentoringu, pracovnom trhu a študentských mobilitách v štátoch Európskej únie, súťažili študenti všetkých tried v nádherne pripravených a náhodne vyžrebovaných prezentáciách členských krajín únie.

Hodnotiaca porota nahliadla do pokladov európskej kultúry, kde Grécko súperilo o prestíž so Španielskom, Portugalci sa doťahovali na Francúzov, Fíni zápolili s Estónmi, Taliani i Bulhari ponúkali špécie domácej kuchyne, zneli národné hymny, študenti sa krútili v rytme temperamentného flamenga, žiarili pripravené prezentácie… Bolo náročné vybrať najlepšiu triedu. Súťaž podporil sponzorskými darmi piešťanský ŽiWell, ktorého zástupca aktívne pomáhal aj pri hodnotení tried.

V popoludňajšom bloku vystúpil so zaujímavou prednáškou o kompetenciách orgánov Európskej únie a význame európskych parlamentných volieb Andrej Stančík, absolvent gymnázia, dnes doktorand Masarykovej univerzity. Europoslanec Ivan Štefanec prednášal študentom o aktuálnych európskych témach, o Brexite a európskom digitálnom trhu. Gymnazisti plne využili priestor na diskusiu a v atmosfére otvorenej debaty položili zaujímavé otázky.

Peter Rusnák

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. apríla. Meniny má Ervín.
  • 21.04.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Na Veľký piatok, 19. apríla budú vrbovskí i prašnícki rybári spomínať s hnevom i zármutkom ešte dlhé roky. V potoku…
  • 20.04.2019, 11:46
  • Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / Príroda / Kraj / Spravodajstvo / Región
Primátor Piešťan Peter Jančovič po nástupe do funkcie intenzívne komunikuje s vedením Slovenských liečebných kúpeľov, jednou z tém sú aj…
  • 21.04.2019, 23:45
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 22. apríla. Tento deň je Dňom zeme a Svetovým dňom modlitieb za kňažské a rehoľné povolania. Meniny…
  • 21.04.2019, 23:45
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava