Jarné trhy aj s pálením Moreny

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 5. apríla 2019, 10:30

Vítanie jari, veľkonočné trhy, ľudová hudba aj folklór – to všetko a ešte oveľa viac ponúknu nové jarné trhy v Piešťanoch. Tradičné zvyky zavítajú na Námestie slobody počas prvého aprílového víkendu. Vítanie jari bude mať aj charitatívny rozmer. Návštevníci budú môcť pomôcť dobrovoľným príspevkom na liečbu šesťročného Maťka Praženku.

Cieľom podujatia, ktoré sa v Piešťanoch koná prvýkrát, je dať do pozornosti ľudové tradície, vyzdvihnúť prácu remeselníkov aj úctu k odkazu našich predkov v podaní folklórnych súborov.

Trhy odštartujú tradičnou aj modernou kuchyňou spolu s dobrou hudbou v piatok 5. apríla. O skvelú zábavu sa postará Ľudová hudba Andreja Záhorca z Bratislavy.

Remeselníci rozložia svoje stánky na Námestí slobody v sobotu 6. apríla o 10.00 h. Deti aj dospelí sa môžu tešiť na celodenný workshop zameraný na pletenie prútia. Pre najmenších bude pripravená kreatívna tvorivá dielňa a o dobrú náladu sa postará harmonikár. Na pódiu sa postupne predstavia členovia folklórnych skupín Povoja, Bojniaci a Borovienka.

V nedeľu 7. apríla sa remeselné trhy začnú v rovnakom čase. Nebudú chýbať tvorivé dielne ani maľovanie na tvár. V kultúrnom programe sa predstaví rodina Hlbockých.

Vyvrcholenie celého podujatia bude v réžii folklórnych súborov Žito a Krakovanček. Folkloristi predvedú jarné zvyky, spevy a tance s Morenou, ktorú nakoniec podľa tradície zapália a hodia z Kolonádového mosta do rieky Váh.

Pomôžte Maťkovi

Jarné trhy okrem iného pomáhajú. Dobrovoľným príspevkom môžu návštevníci prispieť charitatívnej organizácií APPA a Maťkovi Praženkovi s týmto životným príbehom: „Volám sa Maťko Praženka, mám šesť rokov, bývam v Piešťanoch spolu s mojimi rodičmi a babkou. Odmalička som bol viacmenej v poriadku, ale keď som mal asi rok, prestal som sa správne vyvíjať. Začal som zaostávať v psychomotorickom vývoji, hlavička mi neslúžila ako má. Som hypotonický, ale telíčko a svaly mám v poriadku. Nemám však správnu rovnováhu, neviem štvornožkovať, sám ustojím len s pridržiavaním, hoci minimálnym, aspoň za jednu ruku. Asi od troch rokov mám aj epilepsiu, ktorá ma veľmi trápi, ale od piatich rokov sa mi konečne začala zlepšovať. V minulom roku som absolvoval prvú rehabilitačnú delfínoterapiu, ktorá sa mi veľmi páčila, a môj zdravotný stav sa zlepšil. Rád by som si túto jedinečnú terapiu zopakoval a preto všetky peniažky, ktoré mi dobrí ľudia venujú, by som rád použil na delfínoterapiu v Turecku.“

ts B&R Group

 

 

Najnovšie správy

Aj keď minulý týždeň došlo k ochladeniu a piešťanskí lekári na pracovisku urgentného príjmu si možno troška vydýchli, núdzu o…
  • 20.08.2019, 11:23
  • Spravodajstvo / Región
streda, 21. august 2019
Meniny má Jana, zajtra Tichomír