Literárny tip: Rivers od Babylon

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 1. apríla 2019, 10:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

© Artforum

Peter Pišťanek v románe Rivers of Babylon zobrazuje bratislavské podsvetie hneď po páde komunizmu, v časoch zúrivého divokého kapitalizmu. Román vzbudil okamžitý ohlas a stal sa kultovým. Pišťankov text sa výborne číta, hlavná postava, Rácz, je spočiatku kuričom, nahnevá sa na riaditeľa hotela, kde pracuje, vypne kúrenie a vďaka sedliackemu rozumu a neuveriteľnej kombinácii vypočítavosti a primitívneho hrubého správania sa posúva stále vyššie, stáva sa pre okolie nenahraditeľným… Stret absurdného a skutočného, dynamický dej, groteskné postavy, hyperbola a irónia zaručujú silný čitateľský zážitok.

Román je miestami ironicky gýčovitý, miestami vulgárny, ale je v ňom aj veľa pravdy – Pišťanek ako prvý v slovenskej literatúre zobrazuje prepojenie politických kruhov s mafiou.

Ivana Papcunová

Najnovšie správy

Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Prestavba niekdajších piešťanských verejných záchodov na križovatke ulíc Staničná a Bratislavská sa opäť dostáva na rokovanie mestského zastupiteľstva. Ich majiteľ…
  • 22.05.2019, 00:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
streda, 22. máj 2019
Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra