Dnes v noci si pospíme o hodinu menej
Už dnes, teda v noci zo soboty 30. na nedeľu 31. marca si pospíme o hodinu o menej, pretože nás čaká prechod na letný čas. Znamená to, že o 2.00 h v noci si ručičky hodiniek posunieme na 3.00 h.
Začiatok a koniec stredoeurópskeho času určuje vládne nariadenie. Zmena času má veľa prívržencov, ale aj odporcov. Slovensko sa však zaviazalo ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny letného a zimného času. Striedanie letného a zimného času má svoje výhody aj nevýhody. Medzi pozitíva patrí efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, pričom v produktívnom čase je viac svetla. Posunutie súmraku na menej dôležitý čas štatisticky znižuje počet dopravných nehôd. Nevýhodou je narušený ľudský biorytmus, ale aj problémy s komunikáciou a cestovaním medzi krajinami, kde sa čas nemení. Pôvodne naplánovala Európska únia koniec letného času iba do roku 2011, aktuálne by malo striedanie podľa európskeho parlamentu skončiť v roku 2021.
Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli v rokoch 1916-1918 a neskôr 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát letný čas končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra. Niektoré štáty letný čas nemajú.