Projekt Hodina Zeme môžete podporiť z domu

  • Nezaradené
  • 29. marca 2019, 13:00

Slovensko sa po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia pod názvom Hodina Zeme. V sobotu 30. marca presne o 20.30 h na hodinu zhasnú svetlá v stovkách miest na celom svete, v tme sa ocitnú aj pamiatky, rôzne organizácie a inštitúcie, školy a iné budovy. Piešťany sa tento rok do projektu nezapoja, ale svojím dielom môžete prispieť aj vy, a to tak, že na hodinu vypnete osvetlenie vo svojej domácnosti.


Hodina Zeme 2015 (Autor: Erik Ďuriš)

Ako uviedol vo vyhlásení Fond na ochranu prírody (WWF Slovensko), Hodina Zeme varuje, že sme možno posledná generácia, ktorá môže zachrániť našu planétu. „Cieľom Hodiny Zeme je posilniť vedomie o dôležitosti ochrany prírody, trvalo udržateľného správania a spotreby, o minimalizovaní odpadov či zmene stravovania,“ konštatovala Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

Na Slovensku sa do Hodiny Zeme zapojí najmenej 25 miest a desiatky firiem a organizácií. Ďalší sa môžu stále nahlásiť na stránke Hodina Zeme. Zhasnú dominanty ako Bratislavský hrad, Prezidentský palác v Bratislave, Bojnický zámok, Spišský hrad, Trenčiansky aj Nitriansky hrad, hrad v Starej Ľubovni, Hodinová veža v Banskej Bystrici či Mariánsky stĺp v Chrenovci-Brusne. Na Slovensku Hodina Zeme koliduje s druhým kolom prezidentských volieb, volebné miestnosti sa zatvárajú o 22:00. „Netrúfame si predpovedať, ako prezidentské voľby ovplyvnia rozhodnutie miest a obcí zapojiť sa do kampane. Pre druhé kolo prezidentských volieb však v tomto roku neplánujeme večernú akciu v centre Bratislavy, ktorú sme posledné tri roky organizovali v spolupráci s magistrátom,“ uviedla pre agentúru SITA Helena Čárska z WWF Slovensko.

WWF Slovensko sa do Hodiny Zeme zapája aj online kampaňou. „Pozývame všetkých, aby vypli na hodinu svoje sociálne siete. „V sobotu 30. marca o 20:29, teda tesne pred okamihom, keď zhasínajú svetové metropoly, dajme na Facebook či Instagram čisto čierny obrázok s odkazom – Túto hodinu vypínam #MojaHodinaZeme #Connect2Earth,“ povedala Plassmann. Zapojiť do kampane sa môže každý, nielen jednotlivci, ale aj firmy, hotely, školy, organizácie, politici či ministerstvá. Návody ponúka WWF i na adrese conect2earth.org.

Prvý ročník Hodiny Zeme sa konal v roku 2007 v Sydney v Austrálii, kde sa na hodinu do tmy ponorila slávna budova opery a do kampane sa zapojilo vyše dvoch miliónov ľudí. Odvtedy tento projekt podporili najväčšie metropoly po celom svete, ktoré poslednú marcovú sobotu vypnú všetky centrálne svetlá. Minulý rok sa do kampane zapojilo skoro 190 krajín. Hodinu Zeme od roku 2011 koordinovali na Slovensku členovia Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenský zväz astronómov. Od roku 2016 sa pridala WWF Slovensko.

sita

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 22. júla. Tento deň je Dňom rodičov. Meniny má Magdaléna.
  • 22.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 23. júla. V roku 1924 sa narodil Anton Pastírik, dlhoročný riaditeľ piešťanského mestského kultúrneho strediska, ktorý sa…
  • 23.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 24. júla 2024
Meniny má Vladimír, zajtra Jakub