Myšiarky ušaté opúšťajú zimoviská, jar sa pomaly začína

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 11. marca 2019, 08:00

Chladné obdobie prečkávajú sovy s „uškami“ s obľubou v blízkosti ľudských obydlí. Združujú sa vo väčších počtoch na tzv. zimoviskách. Pri dlhšom pozorovaní nachádzame v korunách ihličnatých stromov páry oranžových očí a pod konármi stopy ich každodenného života v podobe vývržkov. Reč je o myšiarkach ušatých, ktoré sú súčasťou biodiverzity miest a obcí, žijú v harmónii s ľuďmi a významne nám pomáhajú.

Sovy s „uškami“ je možné vidieť počas zimy na stromoch uprostred miest či obcí. © dravce.sk

S príchodom jari zimoviská opúšťajú, vývržky sa približne do jedného mesiaca rozpadnú. Vďaka spolupráci s verejnosťou je dnes známe, že sa na Slovensku počas zimy vyskytovalo minimálne 540 myšiarok.

V zimnej sezóne, od decembra do februára, mali ľudia opäť možnosť pomôcť pri výskume druhu nahlásením zimoviska vo svojom okolí a zapojiť sa zároveň do obľúbenej súťaže. Mapovatelia poslali informáciu o mieste výskytu, orientačnom počte sov a dokumentačnú fotografiu. Súťaž má za sebou svoj štvrtý ročník a ochranári s radosťou konštatujú jej úspešnosť. Zapojilo sa 37 priaznivcov, ktorí nahlásili 51 lokalít s celkovým počtom 540 myšiarok. Skutočný počet lokalít i sov ochranári predpokladajú o niečo vyšší. Najviac pozorovaní bolo zo západného Slovenska.

„Vďaka pomoci verejnosti sa nám aj počas tejto sezóny podarilo zachytiť nové lokality zimovísk. Výhrou je balíček produktov od miestnych farmárov. Aj touto cestou ako organizácia podporujeme efektívne využívanie prírodných zdrojov našej krajiny,“ vysvetľuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

S príchodom jari myšiarky opúšťajú svoje zimoviská a hľadajú vhodné miesto pre hniezdenie. Väčšina z nich sa presúva ďalej od obydlí a vyhľadáva pokojnejšie miesta vo vetrolamoch či na okrajoch poľných stromoradí a lesov. Pre ich život je obdobie nerušeného zimovania rovnako dôležité ako čas hniezdenia.

„V súčasnosti sa stretávame s nepochopením ich významného miesta v našej prírode. Príkladom je nešetrné opiľovanie stromov, napríklad aj na zimoviskách myšiarok ušatých. Z mohutného, dlhovekého a zdravého stromu sa takto ľahko stáva nebezpečný strom, ktorý ohrozuje svojou nestabilitou ľudí i budovy v jeho blízkom okolí. Je potrebné zdôrazniť, že na takéto zásahy je na mieste prizvať odborníka, vyškoleného arboristu, ktorý k drevinám pristupuje šetrne a jeho zásahy sú vedené odborne v prospech nás všetkých,“ uzatvára Veselovský.

Jedna myšiarka ušatá skonzumuje priemerne až 750 hrabošov za rok. Jeden hraboš dokáže zlikvidovať dva kilogramy obilia ročne, čiže myšiarka nám vie za jediný rok zachrániť až 1,5 tony obilia. Sovy tak pomáhajú farmárom.

Odkiaľ myšiarky ušaté prileteli na zimoviská, ostáva tak trochu záhadou. Na základe krúžkovania a výskumu sa podarilo preukázať, že časť myšiarok pochádza z blízkeho okolia a časť migruje z veľkej diaľky.

Jozef Vojčiniak, zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana