Radšej bude na stoličke rodiča ako trénera

  • Plávanie / Šport
  • 10. februára 2019, 18:00

Niekdajšia úspešná reprezentantka Slovenska v plávaní, Piešťanka Martina Moravcová, si užíva zaslúžený odpočinok po aktívnej športovej činnosti. Kariéru oficiálne ukončila v roku 2012. Po necelých siedmich rokoch priznáva, že v súčasnosti už na minulosť priveľmi nespomína. Napriek tomu je hrdá na svoje úspechy.

Legendárna plavkyňa Martina Moravcová žije so svojou rodinou v USA. © archív (red)

„Na veľa vecí si už ani presne nepamätám. Najkrajšie sú, samozrejme, spomienky na olympijské hry či rôzne rekordy. Keď som prekonala svoj prvý rekord alebo keď som vybojovala medailu na olympiáde v Sydney, bolo to krásne. To sú spomienky, ktoré zostanú navždy,“ uviedla Martina Moravcová. Ani po rokoch nevie, vďaka čomu bola taká úspešná. „Doteraz netuším, ako je to možné. Je to o množstve okolností, ktoré musia do seba naraz zapadnúť,“ dodala.

Držiteľka 67 medailí v súčte majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta aktuálne žije v Spojených štátoch amerických, kde vychováva dve deti. „Mám sa dobre, starám sa o deti. Som matka v domácnosti. Obe moje deti plávajú, ale ja nie. Musím sa priznať, že mi to ani veľmi nechýba. Chodím jedine tak do vírivky, to je maximum, ale do bazéna ma to už neťahá,“ povedala 43-ročná Moravcová a pokračovala: „Rodičia majú tendenciu viesť deti k športom, ktoré sami robili. V tom im môžeme najviac poradiť. Byť trénerom vlastných detí je veľmi náročné. Byť rodičom je zložité, nieto ešte skĺbiť s trénerskou činnosťou pre vlastné deti. Radšej chcem byť na stoličke rodiča ako trénera. Samozrejme, s dcérou chcem chodievať na preteky a radiť jej, ak ju to bude naďalej baviť, ale byť s ňou denno-denne a riadiť ju nielen doma, ale aj v bazéne, by bolo príliš.“

Dvojnásobná medailistka z olympiády v roku 2000 v Sydney sa aktuálne nechystá vydať na dráhu trénerky. „Trénerské ponuky nevyhľadávam. Ak by som chcela, určite by nejaké boli, ale nemám o ne momentálne záujem,“ vyhlásila 19-násobná majsterka Európy v krátkom bazéne.

Na plávanie však ani po skončení aktívnej činnosti nezanevrela a stále má v merku dianie vo svetovom i v slovenskom plávaní. „Slovenské plávanie sledujem z diaľky. Nepoznám detaily, keďže nemám čas, aby som sledovala výsledky každých pretekov. V globále ho však sledujem. Andrea Podmaníková má veľký talent a potenciál, keď jej všetko sadne a bude vedieť to zo seba vydať, myslím si, že dokáže urobiť pekné výsledky,“ uzavrela šesťnásobná najlepšia slovenská športovkyňa.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna