Piešťanci medzi osobnosťami československého plávania

  • Plávanie / Šport
  • 31. januára 2019, 18:00

Viac než tisíc hostí zaplnilo pražské Forum Karlín, aby si pripomenuli 100 rokov od vzniku plávania v Československu. Na slávnostnom galavečere ocenili aj plavecké osobnosti z Piešťan na čele s hviezdnou Martinou Moravcovou.

Ocenené plavecké osobnosti z Piešťan: (zľava) Věra Čamborová, Martina Moravcová a Darina Moravcová. © FB České plavání

Najväčšou slovenskou plaveckou osobnosťou je jednoznačne Martina Moravcová, ktorá sa radí medzi najvýraznejšie postavy aj na svetovej scéne. Sumár jej úspechov je unikátny – sedemkrát majsterka sveta, 21-krát majsterka Európy, dvakrát strieborná na olympijských hrách v roku 2000 v Sydney (100 m motýlik a 200 m voľný spôsob). Celkom vybojovala 65 medailí na OH, MS a ME.

„Ak chce niečo človek robiť na nejakej úrovni, musí to mať veľmi rád a všetko tomu poriadiť. V mojom prípade to nebolo iba o mne, ale o celom tíme, ktorý bol so mnou. Stala som sa merítkom sama sebe. Ak to nebolo zlato, tak sa to takmer nepočítalo. Emócie počas olympiády v Sydney 2000 boli veľmi veľké,“ spomínala na svoju aktívnu kariéru priamo na javisku Moravcová.

Okrem nej sa ocenenia dočkali aj ďalšie osobnosti piešťanského plávania – Věra Čamborová, ktorá ako trénerka viedla v mladosti M. Moravcovú, a takisto Darina Moravcová, mama slovenskej plaveckej legendy, ktorá ju tiež trénovala. Ocenenie dostala aj bývalá plavkyňa ŠPK Kúpele Piešťany Daniela Hornáková-Zahradníková či piešťanský rodák Ľudovít Komadel, lekár, plavec, tréner, bývalý predseda lekárskej komisie FISU, vysokoškolský pedagóg, ktorý bol prvým piešťanským olympionikom.

(th)

99 Shares

Najnovšie správy

pondelok, 30. marca 2020
Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín