Klavírnym koncertom do nového roka

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 30. januára 2019, 20:00

Po zimnom odpočinku je tu Dom umenia Piešťany opäť s nádielkou rôznorodých umeleckých prezentácií. Rok 2019, v ktorom kultúrny stánok uvádza 38. umeleckú sezónu, otvorili klavírnym koncertom.

Klaviristi Zuzana Vontorčíková a Peter Nágel predviedli prierez hudby z rôznych období. (Autor: am)

Vo štvrtok 24. januára sa v malej sále Domu umenia predviedli mladí talentovaní klaviristi Zuzana Vontorčíková a Peter Nágel. Na klavírnom krídle zanôtili niekoľko štvorručných variácií, čím potešili divákov všetkých vekových kategórií i národností, ktorí zaplnili komornú scénu.

Novoročný koncert sa uskutočnil v rámci projektu Komorné koncerty v slovenských mestách, ktorý zastrešuje Spolok koncertných umelcov. Práve toho sú obaja klaviristi súčasťou, čo je tiež dôvodom, prečo spolu cestujú po krajine a „rozdávajú“ umenie. Projekt má dokonca už niekoľkoročnú tradíciu a jeho cieľom je prinášať hudbu do rôznych regiónov Slovenska.

Klaviristi spolu však hrali už pred jeho vznikom. „Ako duo sme sa dali dokopy na vysokej škole v rámci predmetu komorná hra. Hráme spolu už osem rokov, počas ktorých sme nazbierali veľa skúseností a hrá sa nám spolu veľmi dobre,“ povedala Z. Vontorčíková. „V prvom rade si každý naštuduje svoj part samostatne a potom spoločne pracujeme na koncepcii,“ prezradila umelkyňa.

Repertoár pozostáva zo skladieb, ktoré obaja naštudovali aj v rámci výučby či projektov na vysokej škole. „Zostavený je výlučne z diel koncipovaných pre štvorručný klavír. Jednak je tiež vystavaný chronologicky, teda od Mozarta až po 20. storočie, ale tiež predstavuje dramatickú líniu. Začína sa veselou hravou sonátou, uprostred je vážna Schubertova Fantázia a koncert sa končí tanečnými formami,“ priblížil P. Nágel.

Koncert si diváci vychutnali so zatajeným dychom. V prítmí jemného svetla sa umelcom podarilo vyčarovať výnimočný zážitok.

(am)

Najnovšie správy

Dnes je sobota 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami na väčšine územia. Ako píše na svojej oficiálnej webovej stránke,…
  • 21.07.2019, 11:40
  • Príroda / Kraj / Piešťany / Región
Dnes je sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš.
  • 20.07.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
nedeľa, 21. júl 2019
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna