Piešťany vo fotografii od záveru monarchie po zánik I. ČSR

Milovníci histórie Piešťan sa určite potešia z knižnej lahôdky, ktorá práve v týchto dňoch uzrie svetlo sveta. Nájdete v nej stovky nádherných dobových fotografií, ktoré priblížia súčasnej generácii ako vyzerali Piešťany od konca devätnásteho storočia až po zánik prvej republiky.


Jeden zo stovák snímok novej knihy s názvom Piešťany vo fotografii. (Autor: archív Balneologického Múzea I. Wintera v Piešťanoch. )

Balneologickým múzeom I. Wintera v Piešťanoch  práve vydávaná unikátna reprezentačná kniha Piešťany vo fotografií / od záveru monarchie po zánik I. ČSR (výber 660 historických fotografií) prináša obraz Piešťan – mesta i kúpeľov v historicky veľmi zaujímavom období – od konca 19. storočia, záverečných desaťročí existencie monarchie, až po zánik I. Československej republiky.

O publikácii hovorí riaditeľ múzea Vladimír Krupa: „V publikácii sme sa rozhodli priniesť reprezentatívny výber viac ako 600 historických fotografií Piešťan a poskytnúť prostredníctvom nich čo najkomplexnejší obraz o zmenách, ktoré sa v Piešťanoch udiali. Sústredili sme sa i na originalitu, vyberali sme fotografie, ktoré boli doteraz len málo, alebo neboli vôbec publikované. Je tu zachytený tradičný život a architektúra (časti Staré Piešťany a Ľudia v krojoch), zmeny centra mesta a kúpeľov (kapitolky Piešťany – centrum mesta a Kúpeľný park).

 

Vývoj Piešťan ovplyvňovali termálne pramene ale aj tunajšie prírodné prostredie, ktoré ľudia využívali, ale i menili a kultivovali.

A najmä rieka Váh, najdlhšia slovenská rieka, významná pre dejiny Slovenska, dopravná tepna, sila, ktorá poháňala lodné mlyny, povestná i svojimi povodňami. Túto problematiku reprezentujú kapitoly Kúpeľný park a Rieka Váh.

Stav kúpeľov a veľký rozvoj, ktorý nastal koncom 19. a začiatkom 20. storočia (kapitoly Staré kúpele a infanteristi, Grand hotel Royal a Rozvoj kúpeľov v závere monarchie) podnietil v krátkom období medzi dvoma svetovými vojnami zmenu charakteru Piešťan.

 

Z veľkej, ale pomerne zanedbanej obce, sa zmenili na moderné kúpeľné mesto (kapitoly Rieka Váh, Plážové termálne kúpalisko Eva, Moderná doprava – železnica a letisko).

Sú tu i kapitoly venované kultúre, športu (kapitoly Múzeum a Piešťanská muzeálna spoločnosť, Šport), liečbe v kúpeľoch, návštevníkov zaujímalo i okolie Piešťan a jeho história (kapitoly Múzeum a Piešťanská muzeálna spoločnosť, Práca a liečba v kúpeľoch, Okolie Piešťan, Rómovia). Zmeny prinášali konkrétni ľudia, nielen tí, ktorí tu žili, pracovali a podnikali, pôsobili v oblasti umenia a športu, ale aj tí, ktorí sem prichádzali ako návštevníci, pacienti kúpeľov, oficiálne návštevy predstaviteľov štátu, štátnej a verejnej správy, politických strán, československej armády a cirkví (kapitoly Ľudia a doba a Winterovci a Piešťany).“

Titulná stránka novej knihy.

Foto: Archív Balneologického Múzea I. Wintera v Piešťanoch.

 

 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana