Treba si dopriať, fašiang sa končí 6. marca

  • Kultúra a spoločnosť
  • 27. januára 2019, 16:00

Už ste boli na plese? Zabaviť sa, zatancovať si, zabudnúť na všednosť a dynamiku bežného života. Ak áno, možno sa chystáte aj na fašiangovú zábavu, ktorej súčasťou je pochovávanie basy. Je tu čas na svadby, zábavy, tancovačky. I čas na pečenie šišiek či fánok. Treba si dopriať a potom sa rozlúčiť s bujarým fašiangovým obdobím. Viete, kedy sa končí? Napovieme vám.

Fašiangová pochôdzka nechýba ani v Krakovanoch. (Autor: Viera Dusíková)

Fašiangy bývajú od Troch kráľov, trvajú do Popolcovej stredy. Je to pohyblivý sviatok, ktorý sa končí štyridsať dní pred Veľkou nocou. Po nich nasleduje pôstne obdobie. Po Popolcovej strede nehrozia žiadne veľké zábavy a podľa kresťanských tradícií sa človek má pripraviť fyzicky aj duševne na jeden z najdôležitejších sviatkov – Veľkú noc, ktorú toto vierovyznanie spája so vzkriesením Ježiša. Termín Popolcovej stredy v tomto roku padne na stredu 6. marca. Po nej sa kresťansky zmýšľajúci ľudia už nesobášia, lebo svadby a veselie pôstne obdobie vylučuje.

Aká je teda história fašiangu na Slovensku? Hovorí piešťanská etnografička Vladimíra Pribišová: „V období Veľkej Moravy sa na území dnešného Slovenska používal termín mjasopust, v stredoveku ho vystriedal názov nemeckého pôvodu – Faschang, ktoré označuje pôvodne výčap a nápoj pred pôstom. V minulosti boli obdobím hodovania a veselosti, vyvrcholením ktorého bola fašiangová zábava s maskami vyjadrujúcimi ‚svet naruby‘, v ktorom sa stierali spoločenské bariéry. Usporadúvali sa priadky, zakáľačky a svadby. Tri dni pred pôstom – posledný fašang – boli vyvrcholením fašiangov. Začínali sa obchôdzkami mládeže po domoch a vyberaním naturálií, z ktorých sa pripravovala tanečná zábava. Konali sa väčšinou v nedeľu. Obchôdzky mládeže sa zachovali aj v niektorých obciach v našom regióne. Symbolom konca fašiangov je pochovávanie basy. Tá sa pochovávala na poslednej zábave pred pôstom a bola paródiou na skutočný pohreb. Pri pochovávaní vystupujú postavy oblečené v kostýmoch – kňaz, kostolník alebo rechtor a smútiaci pozostalí. Basu vynesú za náreku prítomných von zo sály. Jednu z najživších foriem ľudového divadla môžeme vidieť v utorok pred koncom fašiangov aj v Piešťanoch. Po nich nasleduje štyridsaťdňové pôstne obdobie, trvajúce až do Veľkej noci.“

Viera Dusíková

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piatok 26. apríla 2024 sa zapíše ako deň s viacerými dopravnými nehodami v takmer identickom čase. Okrem klasických piatkových kolón sa medzi…
  • 26.04.2024, 17:10
  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav