Piešťanec Žamba novým trénerom futbalovej reprezentácie do 15 rokov

  • Šport / Futbal
  • 19. januára 2019, 14:00

Reprezentačná pätnástka má nového trénera. Žezlo po Petrovi Štefaňákovi, ktorý národný tím tejto vekovej kategórie viedol šesť a pol roka, prevzal Piešťanec Martin Žamba. Onedlho 33-ročný tréner so skúsenosťami z klubového a za posledných 18 mesiacov aj z reprezentačného futbalu poskytol svoj prvý rozhovor v novej funkcii oficiálnej stránke Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Vzormi rodáka z Piešťan sú hviezdni tréneri Pep Guardiola či Jürgen Klopp. © SFZ

Bola pre vás prekvapením ponuka od vedenia SFZ, aby ste prevzali reprezentačnú pätnástku?

Áno, príjemným prekvapením. Možnosť pracovať v inej pozícii ako dosiaľ sa črtala od leta, už rok a pol som mal so zväzom zmluvu ako asistent šestnástky a sedemnástky. Pre každého trénera je práca pri ktoromkoľvek národnom tíme cťou a mne sa teraz takej pocty dostalo. Je to dosiaľ najväčšia výzva v mojej trénerskej kariére. Teším sa na to.

Ako ste vyriešili vaše klubové záväzky?

K 31. decembru 2018 som ukončil pôsobenie v DAC 1904 Dunajská Streda a od 1. januára som uzavrel so SFZ dvojročný kontrakt.

Čo sa pre vás mení pri posune z postu asistenta na pozíciu hlavného trénera?

Násobí sa zodpovednosť. A aj obsah činnosti, logicky ako prvý tréner budem riešiť iné povinnosti, než aké som robil pri reprezentáciách doteraz. Ako predtým pri Samovi Slovákovi, tak aj pri Braňovi Fodrekovi som mal dostatok priestoru na vlastnú trénerskú sebarealizáciu. Samozrejme, že každý hlavný tréner chce mať kontrolu nad tímom podľa svojich predstáv.

V hierarchii funkcií postup, v zozname reprezentácií krok k mladšej kategórii, idete hore či dolu?

Hlavný tréner národného tímu krajiny je v každej kategórii len jeden. Vysoká méta, bezpochyby. Kto sa v takejto funkcii ocitne, musí odovzdať každý deň maximum v každej činnosti, ktorú vykonáva.

Ako bude vyzerať váš realizačný tím?

Dostal som absolútnu kompetenciu od technického riaditeľa SFZ na jeho zostavenia. Mojimi asistentmi budú Patrik Mojžiš z MŠK Žilina a Juraj Gombár z FC Nitra, trénerom brankárov ostáva Dominik Škubák, fyzioterapeutom je Attila Méry, v riešení je obsadenie miesta lekára a vedúceho mužstva.

Máte už pripravený plán akcií na rok 2019?

V spolupráci s medzinárodným oddelením SFZ sme ho zostavili. Prvou akciou sú halové majstrovstvá Slovenska tejto kategórie, takže prvé dva-tri mesiace budem cestovať po republike a mapovať si vhodných adeptov pre reprezentáciu. Na marec plánujeme dvojzápas vo Walese, v apríli turnaj v Chorvátsku a v máji vo Fínsku. Dôležité je byť s adeptmi na reprezentáciu i mimo týchto akcií, vedieť o nich, hovoriť s nimi aj s ich klubovými trénermi. Musím vedieť o nich všetko, pol roka zraneného hráča predsa nemôžem povolať na reprezentačný zraz.

Martin Žamba patrí medzi najlepších mládežníckych trénerov na Slovensku.

S vaším predchodcom Petrom Štefaňákom ste v kontakte?

Ešte nie, ale mám to v pláne a verím, že sa so mnou podelí o všetky poznatky a poznámky, ktoré za roky práce s touto reprezentačnou kategóriou nadobudol.

Čo primárne musíte ako tréner pätnástky zohľadniť pri práci s touto kategóriou?

Práve vek chlapcov, končia detské obdobie. Počas môjho klubového trénerského pôsobenia som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami, od trinástky po devätnástku, pätnástku som viedol päť rokov, takže skúsenosti s týmito chlapcami mám. Pre mňa je dôležité, aby som svojich zverencov presvedčil o mojej filozofii, aby sme ich vychovali nielen na ihrisku, ale aj mimo neho, aby sme ich pripravili na pôsobenie vo vyšších kategóriách, v ktorých budú hrať na medzinárodnom fóre kvalifikácie o body a postupy. Samozrejmosťou je, že si budú vážiť reprezentačný dres, že každá nominácia bude pre nich poctou.

Čo je vaša filozofia?

Mantinely sú nastavené celozväzovo, pochopiteľne, každý tréner má mať dostatok priestoru pre uplatnenie svojich osobitých myšlienok. Veľmi sa mi páči herný štýl, ktorý vtláča svojim mužstvám Pep Guardiola, pozorne sledujem napredovanie tímov Jürgena Kloppa. Ideálne by bolo vytvoriť zmes týchto dvoch štýlov… Hráčom sa snažím dávať voľnosť, využívať ich vrodené prednosti, nezväzovať ich talent do striktných pokynov, hoci, samozrejme, disciplína musí byť.

Má Slovensko pätnásťročné talenty?

Na jeseň som videl naživo štyri či päť medzištátnych zápasov tímu ešte pod vedením môjho predchodcu, pozriem si zo záznamu aj ďalšie. Som presvedčený, že v kádri sú šikovní futbalisti, viacerí majú potenciál stať sa lídrami tímu. V tejto chvíli medzi nimi ešte nie sú takzvaní rozdieloví hráči, ale máme priestor na prácu, aby sme z tých, ktorí na to predpoklady majú, takých vytesali. Znamená to veľa s nimi robiť a veľa sa s nimi rozprávať.

Viete, ako bude vyzerať kostra tímu?

Kontúry mám, ale ešte je čas dotvoriť základnú os. Kľúčovým krokom dopredu je sebavedomie, zdravé sebavedomie. Alebo ako hovoril kolega Samo Slovák, pokorné sebavedomie. Perfektne vystihnutý základ, na ktorom sa dá postaviť futbalový progres.

Kto je Martin Žamba

Dátum a miesto narodenia: 24. 1. 1986 v Piešťanoch

Reprezentácia: SR 15

Trénerská odbornosť: UEFA A

Hráčska kariéra: Piešťany, Myjava, Vrbové, Danubia

Trénerská kariéra: ŠK SFM Senec U19, FC DAC 1904 Dunajská Streda 17, SR 16, SR 17

Najväčší úspech: postup na Elite Round so SR 17

zdroj: SFZ

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana