Volať políciu bezdôvodne je trestné

  • Spravodajstvo
  • 3. januára 2019, 14:00

V súvislosti s využívaním kontaktného čísla 158 sa policajti stretávajú aj s neopodstatneným využívaním tejto služby. Ako Policajný zbor SR informuje na sociálnej sieti, ide napríklad o žiadosti o odvoz alebo o volanie zo strany detí.

© Pixabay.com

„Počas tohto hovoru práve možno niekde inde je osoba, ktorá potrebuje našu pomoc a často môže ísť aj o sekundy,“ konštatuje polícia. Ak je volajúci, ktorý zneužíva tiesňovú linku identifikovaný, je možné voči nemu vyvodiť trestnú zodpovednosť.

Ak jednotlivec telefonicky kontaktuje políciu, mal by sa v prvom rade predstaviť a uviesť miesto udalosti, ktorú nahlasuje. To je podľa polície najpodstatnejšia informácia. „Aby sme vedeli, kam zaslať pomoc,“ uvádza polícia s tým, že podľa toho, aký druh udalosti volajúci nahlási, snažia sa odoslať adekvátnu zložku a vyhodnotiť ďalší postup.

„Ak volajúci nevie presne stanoviť miesto udalosti alebo nevie, kde sa nachádza, je potrebné, aby sa na základe otázok operátora lokalizovalo čo najbližšie miesto,“ uvádza polícia s tým, že v tomto prípade je potrebné si všímať napríklad výrazné objekty v okolí alebo dopravné značky. „Jednoducho niečo, čo nám pomôže rýchlejšie alebo čo najskôr vyslať na miesto potrebné sily a prostriedky,“ dodáva polícia s tým, že súčasná technika na operačnom stredisku umožňuje komunikovať s oznamovateľom a zároveň zasielať informácie zasahujúcej hliadke.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana