Deti spoznávali tradície iných krajín

  • Mladí dnes / Školy
  • 17. decembra 2018, 09:00
Tescoma

Spojenej škole Piešťany sa podarilo získať finančnú podporu od Nadácie Volkswagen Slovakia pre projekt Tradície pre rozvoj našich detí. Myšlienka projektu reaguje na vyhlásenie roku 2018 Európskym rokom kultúrneho dedičstva a je zameraný na poznávanie našich tradícií a porovnanie s tradíciami iných krajín.

Súčasťou projektu na spojenej škole boli tvorivé dielne. © Jana Kvaková

Na začiatku projektu sa žiaci oboznámili s tradičným remeslom – košikárstvom. Videli ukážku pletenia košíkov a pletenie korbáčov si mohli aj prakticky vyskúšať. Druhou aktivitou bolo folklórne dopoludnie, ktoré pripravili partneri projektu z výskumného ústavu rastlinnej výroby.

Školáci spoznávali regionálne tradície okolia Piešťan. Podujatie v nárečí sprevádzala teta z Krakovian. Najviac žiakov upútal ľudový kroj, ktorý si vyskúšali aj obliecť. Videli tiež ukážku ľudových tancov v podaní mladých tanečníkov a ochutnali tradičné koláče. V prezentácii porovnávali sviatky a ľudové tradície s nimi spojené na Slovensku a v Nemecku.

Najatraktívnejším bol výlet do Čičmian a Rajeckej Lesnej, kde mali žiaci možnosť spoznávať krásu ľudovej architektúry.

Pestovanie tradičných slovenských plodín a liečivých rastlín žiaci spoznávali na exkurzii do výskumného ústavu rastlinnej výroby. Vyskúšali si počítanie, váženie a sadenie semien. Pri pozorovaní semien im dobre poslúžila binokulárna lupa, nakúpená z prostriedkov poskytnutých Nadáciou Volkswagen Slovakia.

V predvianočnom čase sa uskutočnila tvorivá dielňa, na ktorej si vyskúšali zdobenie odevov tradičným ľudovým motívom.

Jana Kvaková

Najnovšie správy

Dlhé roky sídlila Sociálna poisťovňa v budove Daňového úradu Piešťany. Niekoľko tamojších parkovacích miest síce nepostačovalo najmä v čase podávania…
  • 17.01.2019, 10:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 17. januára. Meniny má Nataša.
  • 17.01.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Snehuliaci, ale aj rôzne postavy vznikali nielen na sídlisku Nikola Teslu, ale aj v ostatných častiach Piešťan. Do práce sa…
  • 17.01.2019, 08:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava