Technická olympiáda na technickej škole s technikmi

  • Mladí dnes / Školy
  • 9. decembra 2018, 09:00

Malí školáci z celého Piešťanského okresu vyrábali z dreva domček na kľúč a ich starší kamaráti zasa klepáč. Všetci boli vo štvrtok 29. novembra v obrovskej dielni plnej náradia a náčinia. Mladých konštruktérov hostila Stredná odborná škola technická v Piešťanoch.

Títo žiaci si za svoje teoretické aj praktické schopnosti vyslúžili ocenenia. © Daniela Kulíková

Každý jednotlivec či dvojica mali k dispozícii výkres a na ňom technické zadanie. Podľa neho – takmer na milimeter presne – skonštruovali zadanú úlohu technickej olympiády. Predtým ich ale porotcovia prevetrali z naučených teoretických vedomostí. Testy teda ukázali, kde majú žiaci silné stránky a kde rezervy, no a praktická časť, akí sú obratní s pílkou, pilníkom, hoblíkom a inými stolárskymi pomôckami.

O okresnom kole Technickej olympiády hovorí Daniela Kulíková, zástupkyňa riaditeľa Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) v Piešťanoch: „Na našej škole sa konal tradične už deviaty ročník Technickej olympiády. Pretože ide o okresné kolo, súťaže sa zúčastňujú žiaci 8.-9. ročníka základných škôl, ktorí tvoria A-kategóriu ako súťaž dvojíc. Žiaci 5.-7. ročníka základných škôl tvoria B-kategóriu ako súťaž jednotlivcov.“

V dielni súťažiaci prezentovali svoju zručnosť.;

Technická olympiáda mala dve časti: teoretickú a praktickú. Teoretická prebiehala formou riešenia vedomostných testov, v praktickej časti žiaci zhotovovali výrobok podľa zadania. V tomto ročníku súťažiaci kategórie „A“ mali za úlohu zhotoviť podľa obrázka, pripraveného materiálu a náradia výrobok s názvom Klepkáč. Súťažiaci B-kategórie vyrábali podľa technického náčrtu z pripraveného materiálu Domček na kľúče. Žiaci ukázali dobré teoretické vedomosti a praktické zručnosti.

O regulárnosť olympiády, ktorú zorganizovali pracovníci odboru školstva Okresného úradu Trnava v spolupráci s Centrom voľného času Ahoj Piešťany a SOŠT, dbali porotcovia. „Odbornú komisiu tvorili naši kolegovia Juraj Vavro, Pavol Matejovič a Daniel Dinu,“ konštatovala D. Kulíková.

Nie je to jediné podujatie, ktoré škola nachystala. „Už 11. decembra sa tu uskutoční deň otvorených dverí za účasti zástupcov zamestnávateľov z regiónu. Súčasťou bude aj prezentácia firiem k duálnemu vzdelávaniu,“ pozvala na deň otvorených dverí všetkých záujemcov zástupkyňa školy.

Výsledky kategórie „A“ – dvojice:

  1. miesto: Dávid Jurik, Samuel Orviský (ZŠ F. E. Scherera, Piešťany)
  2. miesto: Michal Szobolovský, Dávid Drobný (ZŠ Brezová, Piešťany)
  3. miesto: Timotej Valach, Peter Deket (ZŠ Veľké Kostoľany)

Výsledky kategórie „B“ – jednotlivci:

  1. miesto: Adam Bučko (ZŠ Brezová, Piešťany)
  2. miesto: Erik Ranostaj (ZŠ Holubyho, Piešťany)
  3. miesto: Peter Strečanský (ZŠ F. E. Scherera, Piešťany)

Ocenenie patrí všetkým zúčastneným, ktorí preukázali svoje technické myslenie i praktickú schopnosť riešiť tvorivé úlohy. Krajské kolo Technickej olympiády majú na škole naplánované 7. februára 2019.

(vd)

31 Shares

Najnovšie správy

utorok, 29. septembra 2020
Meniny má Michal, Michaela, zajtra Jarolím