Tamajka zvoláva ustanovujúce zastupiteľstvo takmer v poslednom možnom termíne

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 5. decembra 2018, 09:00

Piešťanská radnica sa konečne rozhýbala a zverejnila pozvánku s termínom ustanovujúceho zastupiteľstva. Novozvolení poslanci sa s novým primátorom Petrom Jančovičom stretnú v piatok 7. decembra o 13.00 h v kine Fontána. Konečne sa reálne chopia svojich funkcií a dôjde k striedaniu moci na radnici.

Do poslaneckých lavíc už v piatok zasadnú noví poslanci. (Autor: Jozef Vojčiniak)

I keď poslanci aj primátor získali svoje mandáty vo voľbách konaných 10. novembra a osvedčenia o svojom zvolení prevzali z rúk zatiaľ ešte úradujúceho viceprimátora Martina Vala 13. novembra, ich reálne prevzatie výkonu funkcií nastáva až dňom ustanovujúceho zastupiteľstva, ktoré nesie aj prívlastok slávnostné. Termín jeho konania je stanovený zákonom a odchádzajúci primátor ho musí zvolať do tridsiatich kalendárnych dní od dátumu konania volieb.

Miloš Tamajka tak využil takmer celú dobu, ktorú mu zákon umožňuje, aby vo svojej funkcii zotrval, a ustanovujúce zastupiteľstvo zvolal na 7. decembra, pričom tridsiaty deň uplynie v nedeľu a prvý pracovný deň, pondelok, by zvolanie ustanovujúceho zastupiteľstva bolo už v kompetenciách nového primátora.

V programe ustanovujúceho zastupiteľstva nájdeme slávnostne skladanie sľubov primátora a poslancov, prevzatie mestských insígnií primátorom Petrom Jančovičom. Na programe bude aj oficiálne poverenie funkciou viceprimátora, voľba členov mestskej rady, zriadenie mestských komisií a určenie ich náplne práce, ale aj odsúhlasenie platu novému primátorovi či odsúhlasenie preplatenia nevyčerpanej dovolenky odchádzajúcemu primátorovi.

Nový poslanecký zbor spolu s primátorom sa výkonu svojich funkcií budú musieť chopiť takmer okamžite, pretože vďaka babráctvu odchádzajúceho vedenia mesta pri zvolávaní zastupiteľstva uplynulého volebného obdobia ostali nedoriešené resty v podobe neschválených všeobecne záväzných nariadení pre rok 2019 o miestnych daniach, daniach z nehnuteľností či o financovaní školských a predškolských zariadení. Nové vedenie mesta sa tak bude musieť do Vianoc zísť už aj na prvom pracovnom zastupiteľstve. Bez prerokovania v zákonom stanovených termínoch by totiž tieto dokumenty nemohli v roku 2019 platiť, mesto by sa ocitlo v legislatívnom chaose.

Na prvom pracovnom stretnutí poslancov a vedenia mesta má byť na programe i schvaľovanie mestského rozpočtu na rok 2019, ktorý tiež končiace zastupiteľstvo nestihlo schváliť.

Jozef Vojčiniak

Najnovšie správy

Popolník umiestnený pri bočnom vchode do piešťanského Auparku si už veru zažil svoje. Ani po desiatich rokoch sa ľudia nenaučili,…
  • 17.05.2019, 08:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
V Galante sa vo štvrtok 16. mája uskutočnil sedemnásty ročník Krajskej súťaže v hasičskom športe. Striebro si tam vybojovali hasiči…
  • 17.05.2019, 16:00
  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 18. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom múzeí. Meniny má Viola.
  • 18.05.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
nedeľa, 19. máj 2019
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard