Koniec futbalu vo Veľkých Kostoľanoch? Ukáže sa na Mikuláša

  • Šport / Futbal
  • 5. decembra 2018, 18:00

O problémoch vo Veľkých Kostoľanoch sa „pošuškávalo“ už dlhšie, krátko po skončení jesennej časti sa naplnili. Z futbalového klubu TJ Družstevník odchádza predseda Michal Podolan i tajomník Miroslav Maco. Kto ich vo funkciách nahradí, nie je zatiaľ známe.

Na futbal vo Veľkých Kostoľanoch chodievalo pravidelne veľa fanúšikov. © Martina Radošovská

V úspešnej sezóne 2016/2017 si futbalisti Veľkých Kostolian vybojovali postup do štvrtej ligy a v celom klube vládla postupová eufória. Tá sa však po prvých kolách rýchlo vytratila. Nepomohlo ani doplnenie kádra, Kostoľany sa v súťaži neudržali a vrátili sa späť do piatej ligy.

Po neúspešnej sezóne prišla veľká zmena na trénerskom poste, kde dlhoročného kouča Ľubomíra Chudého vystriedal Andrej Adamčík, obmeny nastali aj v hráčskom kádri. Cieľom bolo hrať o popredné priečky tabuľky, no úvod jesene nebol dobrý. Prišla prehra s Voderadmi, debakel s Gbelmi a po piatom kole im patrilo desiate miesto. Kostoľany sa však v súťaži postupne zabehli a momentálne zimujú v strede tabuľky.

Odchod ohlásili po jesennej časti

Z klubu ohlásili odchod dve dôležité osoby, ktorými sú Michal Podolan a Miroslav Maco. Tí sa na jeho chode podieľajú aj finančne.

„Áno, končíme. Pri futbale som 25 rokov a už stačilo. Dôvodov je viac, jednak je to časová zaneprázdnenosť, rok od roka je náročnejšie klub financovať a v neposlednom rade je to aj výsledok komunálnych volieb u nás v obci,“ potvrdil špekulácie Podolan.

Vo funkcii predsedu klubu pôsobí od roku 2011, keď v nej nahradil Milana Boháčika. Rodák z obce sa vrátil do známeho prostredia, v klube pôsobil už dlhé roky predtým – v rokoch 1993-2003 bol vedúcim A-mužstva.

„Futbal mi chýbať bude, ale ak mám robiť niečo tak, aby ma to nenapĺňalo, robiť to nechcem. Veci robím, aby mali význam a aby moja práca bola aj vidieť. Myslím si, že za tie roky sa nám toho podarilo vo Veľkých Kostoľanoch vybudovať mnoho,“ povedal Podolan.

O problémoch v klube sa pošuškávalo už dlhšie.

Zhoršil sa aj prístup hráčov

Ako Podolan uviedol, posledné roky nepriniesli do futbalu nič dobré. Prestupový poriadok klubom zviazal ruky, prístup hráčov sa zhoršil. „V začiatkoch bola iná doba, hráči mali väčšiu snahu aj nadšenie. Za tie roky som zažil dobré, ale aj horšie časy, samozrejme, môže sa nedariť aj vypadávať, ale aby som chodil prosíkať hráčov, to už je aj na mňa moc. Domáci hráči o futbal nemajú záujem, hľadajú všelijaké výhovorky. Keď sme začínali, nebol problém zostaviť káder, chceli hrávať. Teraz sú problémy so všetkým – s mužmi i s mládežou. Keď v minulosti zanikol klub, mal právo na hráča ešte dva roky, dnes nemá žiadne práva. Hráč vám už ani neoznámi, že odchádza, len sa to objaví na internete a mňa už nebaví, aby som túto generáciu futbalistov chodil prehovárať a prosiť, aby išli hrať,“ pokračoval predseda klubu.

Obec má záujem na zachovaní futbalu

Vedenie klubu podniklo potrebné kroky, aby na situáciu včas upozornilo obec. O budúcnosti futbalu by sa malo rozhodnúť 6. decembra na mimoriadnej schôdzi. Práve na nej podajú predseda s tajomníkom svoju demisiu.

„Obec deklaruje, že futbal v obci chce zachovať, tak pevne verím, že to tak aj dopadne. Novozvolení poslanci aj so starostom by sa mali tejto schôdze zúčastniť tiež. Rovnako sme pozvali hráčov, ale aj rodičov detí, ktoré u nás hrávajú. Každý sa k tomu môže vyjadriť a uvidíme, či sa zvolí nejaké vedenie. Situácia je náročná v tom, že podľa stanov musí niekto za klub prevziať zodpovednosť, a keď sa nikto nenájde, klub by sme museli zrušiť. Ja ale dúfam, že k tomu nepríde a nájde sa riešenie,“ dodal Podolan.

Martina Radošovská

37 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 25. novembra. Tento deň je Medzinárodným dňom mäsa a deň práv zvierat a Svetovým dňom odstránenia násilia…
  • 25.11.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 25. novembra 2020
Meniny má Katarína, zajtra Kornel