Literárny tip: Atlas zabúdania

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 3. decembra 2018, 14:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

© Artforum

Začiatkom roka 2018 vyšlo nové doplnené vydanie knihy Atlas zabúdania, pôvodné vydanie sa vypredalo. Autor knihy Peter Krištúfek ju takto uviedol: „Kniha je kaleidoskop – alebo, ak chcete, po slovensky, krasohľad – farebné sklíčka zoskupené do rozličných útvarov. Keď ním trochu potrasiete, vznikne z nich obrazec, ktorý je raz žiarivý, niekedy tmavý, inokedy je vyblednutý alebo farebný. V Atlase zabúdania sa odráža moja fascinácia tým, ako vyzerá a ako sa vyvíja náš svet, a rovnako aj to, aká zradná a nevyspytateľná je naša pamäť.“

Peter Krištúfek nás tento rok nečakane navždy opustil, ale zanechal po sebe zaujímavú literárnu stopu, román-mozaiku, zachytávajúcu obdobie 1914 až 2018, každý rok reprezentuje krátky text (list, denník, kronika, zmluva, báseň, leták, poviedka, rozsudok…), ktorý vyjadruje atmosféru doby.

Ivana Papcunová

7 Shares

Najnovšie správy

Polícia upozorňuje účastníkov premávky, aby zvýšili opatrnosť na cestách a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam a stavu vozovky. Zároveň žiada…
  • 03.12.2020, 08:52
  • Spravodajstvo
Dnes je piatok 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
  • 03.12.2020, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 4. decembra 2020
Meniny má Barbora, zajtra Oto